Νίκη... θρίλερ και συνεχίζει να ελπίζει ο ΠΑΟΚ

Ευρωπαϊκό μπάσκετ 05/12/2017

Σε ένα ματς όπου ο ΠΑΟΚ χρειαζόταν τη νίκη ώστε να συνεχίσει το ταξίδι του στο Basketball Champions League, έστω και δύσκολα κατάφερε να επικρατήσει της ιδιαίτερα μαχητικής Βέντσπιλς με 83-76 στο κλειστό της Πυλαίας, παίρνοντας την πρώτη του εντός έδρας νίκη στη διοργάνωση.

Εξαιρετικός ο Βαγγέλης Μαργαρίτης ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον «Δικέφαλο του Βορρά» έχοντας 15 πόντους, με τους Δημήτρη Κατσίβελη και Φιλ Γκος να τον ακολουθούν με 12 πόντους και τους Λάκι Τζόουνς και Λίνο Χρυσικόπουλο να έχουν προσθέσει από 10 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και επιβάλλοντας το ρυθμό του, έφτασε στο 13-5 αποτέλεσμα της πολύ καλής αμυντικής λειτουργίας των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου, αλλά και την αστοχία των φιλοξενούμενων από τη περιφέρεια (0/5 τρίποντα). Η Βέντσπιλς ωστόσο κατάφερε με ένα σερί 5-0 να μειώσει τη διαφορά στο 13-10, ωστόσο ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 21-17.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έδειξε να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού στα μισά της δεύτερης περιόδου (30-25), όμως η ομάδα από τη Λετονία κατάφερε αρχικά να φτάσει ισοφαρίσει το σκορ (31-31) και εντέλει έκανε την ανατροπή, παίρνοντας το  προβάδισμα (31-32). Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τρία τρίποντα στο δεκάλεπτο και έφτασαν στο επιμέρους σκορ 14-24, με τον ΠΑΟΚ να μην έχει απαντήσεις στο παρκέ και έτσι η Βέντσπιλς πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ με 35-41.

Γερό ντέρμπι το τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να αντεπιτίθεται και να επανακτά το προβάδισμα, πραγματοποιώντας ένα επιμέρους σκορ 9-2 για το 44-43, με πρωταγωνιστές τους Δημήτρη Κατσίβελη και Βαγγέλη Μαργαρίτη. Η Βέντσπιλς ωστόσο, κατάφερε να πάρει εκ νέου τα ηνία του αγώνα, με το σκορ να είναι 46-50 στα μισά της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους παρά τη πίεση του ΠΑΟΚ με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να βρίσκεται κοντά στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 57-61.

Όλα για όλα ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να σημειώνει 5 διαδοχικούς πόντους και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του (62-61). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με την Βέντσπιλς να φαίνεται ανήμπορη να σταματήσει τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου. Ο ΠΑΟΚ στα μισά της περιόδου είχε επιμέρους σκορ 13-2 (70-63). Ωστόσο ότι έχτισε η ελληνική ομάδα, το γκρέμισε μέσα σε δύο αγωνιστικά λεπτά, με την Βέντσπιλς να κάνει ένα σερί 7-0 και να φέρνει το ματς στα ίσα (70-70).

Οι εκ των πρωταγωνιστών του ΠΑΟΚ, Μαργαρίτης (14π.) και Κρουμπαλί (10π.) έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους για το 75-72. Το τρίποντο του Λάκι Τζόουνς (79-73) ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για τον ΠΑΟΚ με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να φτάνει στο +10 (83-73). Το τρίποντο του Σκέλε, διαμόρφωσε το τελικό σκορ 83-76 με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη πρώτη του νίκη εντός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-41, 57-61, 83-76.

ΠΑΟΚ: Κλάσεν 4, Χρυσικόπουλος 10 (2), Κρουμπάλι 8 (10 ριμπάουντ), Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 15 (4 ριμπάουντ), Ζάρας 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 12 ( τρίποντο, 7 ασίστ), Γκος 12 (4 ασίστ), Τζόουνς 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ).

ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ: Γκάμπριτς 3 (1), Γιάκοβικς 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Λόμαζ, Ουμπίλα 7 (1), Σκέλε 12 (4/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκούλμπις 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιούτσικας 14 (8 ριμπάουντ), Ζάκις 5, Μπρούσεβιτς 16 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).