Στο νήμα Φέγενορντ και Ρεάλ Μαδρίτης

Ευρώπη 06/12/2017

Βαριά ήττα για τον ΑΠΟΕΛ από την Τότεναμ και αποχωρεί με σκυμμένο κεφάλι. Η 2η μέρα της τελευταίας αγωνιστικής κατακλύστηκε από γκολ και δύο θέσεις για τους «16» που κρίθηκαν σχεδόν στο νήμα.

Στον 5ο όμιλο η πρωτοπόρος του ομίλου, Λίβερπουλ, κέρδισε την Σπαρτάκ Μόσχας στο ντέρμπι κορυφής με 2-0. Στον άλλον αγώνα η Σεβίλλη κέρδισε την Μάριμπορ με 1-0 με γκολ στις καθυστερήσεις.

Φωτιά στον 6ο όμιλο, καθώς η Σαχτάρ Ντόνετσκ κέρδισε με 2-1 την Μάντσεστερ Σίτι και κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της. Όμως ο Ελ Μπουχατάουι ευστόχησε σε πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και έδωσε τελικά την νίκη με 4-3 στην Φέγερνοντ επί της Νάπολι και μαζί την πρόκριση στους 16

Άκρως επιβλητική η νίκη της Λειψίας εναντίον της Μπεσίκτας με 4-0  για τον 7ο όμιλο. Στον αγώνα τον ήδη προκριθέντων μεταξύ της Πόρτο και της Μονακό βρήκε νικητές τους Πορτογάλους με 2-1

Ο αποκλεισμένος ΑΠΟΕΛ αντιμετώπισε την Τότεναμ και έχασε με το βαρύ 4-1. Όμως τα μάτια ήταν στραμμένα στο μεγάλο παιχνίδι της Ρεάλ Μαδρίτης με την Μπορούσια Ντόρτμουντ. Οι Μαδριλένοι ανέτρεψαν το σκορ και κέρδισαν με 2-1 παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση.