Γκολ, θέαμα και οι τελικοί 16

Ευρώπη 06/12/2017

Γκολ και θέαμα στους σημερινούς αγώνες των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

«7ασε» στους 16…

Από το πρώτο 20λεπτο η Λίβερπουλ καθάρισε την πρωτιά στον 5ο όμιλο, καθώς η Σπαρτάκ Μόσχας έζησε τον... εφιάλτη στο Άνφιλντ. 3 τέρματα για τον Κουτίνιο, 2 για τον Μανέ και από 1 για Σαλάχ και Φιρμίνιο ήταν εκείνα που έγραψαν το 7-0 για τους γηπεδούχους. Πρόκριση και πρωτιά για το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ, που έδειξε τα …δόντια του ενόψει συνέχειας.

Ισοπαλία χωρίς κόστος

Η Σεβίλλη έμεινε στο 1-1 από τη Μάριμπορ αλλά ήταν μία ισοπαλία που δεν της κόστισε.

Οι γηπεδούχοι αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση με ισοπαλία και δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την τελευταία θέση του ομίλου και να μείνουν εκτός Ευρώπης.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Ταβάρες στο δέκατο λεπτό για τους γηπεδούχους ενώ για τη Σεβίλλη ισοφάρισε ο Γκάνσο στο 75ο λεπτό.

Ήττα για την Νάπολι

Ετσι όπως είχαν γίνει τα πράγματα, οι Παρτενοπέι ήξεραν ότι οι πιθανότητες δεν ήταν με το μέρος τους. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι έπρεπε να νικήσει την Φέγενορντ στο Ρότερνταμ και να περιμένει ήττα της Σαχτάρ από την αδιάφορη Σίτι αλλά τελικά δεν έγινε τίποτα από τα δύο. Ετσι, η Νάπολι "υποβιβάζεται" στο Europa League και αναλόγως πώς θα εξελίσσεται η μάχη του τίτλου στην Ιταλία θα αποφασίσει και αν θα ασχοληθεί ή όχι σοβαρά με αυτή τη διοργάνωση.

Και η Σίτι …χάνει

Με το αποτέλεσμα αυτό οι Ουκρανοί υποχρέωσαν τους «πολίτες» στην πρώτη τους φετινή ήττα σε όλες τις διοργανώσεις και συνεχίζουν ξανά στους «16» της διοργάνωσης για τέταρτη φορά τα τελευταία οκτώ χρόνια

Πεντάρα η Πόρτο

Η Πόρτο διέλυσε την Μονακό με 5-2 και πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης

Διπλό η Μπεσίκτας

Η πρωτάρα Λειψία δεν τα κατάφερε έχασε με 1-2 από την Μπεσίκτας και αποχαιρέτησε το Champions League

Όλοι ευχαριστημένοι

Η Ρεάλ δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο στο ματς με την Ντόρτμουντ, όμως ο Ρονάλντο είχε προσωπικό. Και με τον Ζιντάν να κάνει αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα ο Πορτογάλος ήταν εκεί για να σκοράρει και να σπάσει ακόμη ένα ρεκόρ , βρίσκοντας δίχτυα σε όλα τα ματς του ομίλου! Η Μπορούσια θα έμενε εκτός μόνο αν ο ΑΠΟΕΛ έφερνε καλύτερο αποτέλεσμα από εκείνη και στο τέλος η ήττα με 3-2 δεν την πείραξε, καθώς θα συνεχίσει στο Europa League (πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό με 2 βαθμούς).