Προσκυνήστε την ΑΕΚάρα της Ευρώπης!!!

ΑΕΚ 07/12/2017

Τεράστια πρόκριση για την ομαδάρα του Μανόλο Χιμένεθ που ήρθε ισόπαλη (0-0) μέσα στη Βιέννη και πέρασε την επόμενη φάση των «32» του Europa League – Κατάθεση ψυχής από τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚΑΡΑΣ στα τελευταία λεπτά και ενώ η Αούστρια πίεζε για το γκολ

Την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο στη Βιέννη είχε η Ένωση που δεν εκμεταλλεύτηκε ωστόσο και τις λίγες αλλά καλά ευκαιρίες που της βγήκαν στο χορτάρι στα πρώτα 45 λεπτά στο Ερνστ Χάπελ.

Η Ένωση βγήκε μπροστά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και μόλις στο 5ο λεπτό ο Γαλανόπουλος μετά από πίεση και λάθος απομάκρυνση της μπάλας από τους Αυστριακούς έπιασε το σουτ το οποίο πέρασε έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Πεντς. Δύο λεπτά αργότερα η Αούστρια προσπάθησε να αντιδράσει με σουτ του Πρόκοπ χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Τσιντώτα.

Στο 15ο λεπτό η ΑΕΚ χάνει την πιο σπουδαία της ευκαιρία στο ημίχρονο για να ανοίξει αυτή πρώτη το σκορ και να θέσης γερές βάσεις από νωρίς για την πρόκριση. Ο Λιβάγια βάζει πλάτη τον Μοχάμεντ, «τσιμπάει» την μπάλα προ του Χόλτσχαουζερ, δίνει στον Αραούχο, με τον Αργεντινό να κάνει κοντρόλ με το στήθος, να μπαίνει σε θέση τετ-α-τετ, αλλά το σουτ που επιχειρεί να φεύγει ψηλά άουτ. Η μπάλα δυστυχώς πήρε ύψος μετά το κοντρόλ του «Τσίνο» με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ζυγίσει καλά το σουτ για να βρει εστία.

Στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» που απόψε έπαιζαν κατ’ εξαίρεση με λευκές φανέλες έδωσαν χώρο στους Αυστριακούς χωρίς ωστόσο αυτοί να γίνονται ιδιαίτερα απειλητικοί.

Αραούχο και Λιβάγια συνδυάζονταν εξαιρετικά με τον Σέρχιο να βγάζει ιδιαίτερο πάθος στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα δείγμα του πόσο πολύ ο ίδιος και οι συμπαίκτες του ήθελαν την πρόκριση. Μάλιστα στο 37’ ο ίδιος κυνηγά με απίστευτο πάθος την μπάλα προσπαθώντας να την κρατήσει εντός αγωνιστικού χώρου κάτι που δεν κατάφερε τελικά, αλλά αυτή η κίνηση είναι ενδεικτική της έντασης με την οποία ζει την αναμέτρηση.

Στο 41’ ο Λάζαρος ανέλαβε εκτέλεση φάουλ από τα 35 μέτρα, το επιχείρησε απευθείας αλλά η μπάλα πέρασε έξω, ενώ αυτή ήταν και η τελευταία στιγμή στο ημίχρονο με την ΑΕΚ επί της ουσίας να μην έχει απειληθεί καθόλου από την Αούστρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πολύ καλά διαβασμένη Αούστρια μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι όπως ήταν λογικό καθώς μόνο με νίκη θα μπορούσε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Η ΑΕΚ ωστόσο ήταν αυτή που βρέθηκε σε θέσης βολής μόλις δύο λεπτά μετά την ανάπαυλα μετά από ωραία κάθετη του Λιβάγια στον Αραούχο με τον Μοχάμεντ ωστόσο να κόβει την τελευταία στιγμή πριν η μπάλα φτάσει στον Αργεντινό. Στο 53ο λεπτό ο Προκόπ για τους Αυστριακούς παίρνει την μπάλα στην περιοχή από τον Μπλάουενσταϊν, βγάζει έξω στον Αλάσαν αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε πολύ ψηλά άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Τατζούρι είχε ένα σουτ άστοχο και πάλι για την Αούστρια ενώ στο 66’ και πάλι ο Λιβάγια ο οποίος ήταν εξαιρετικός για ένα ακόμη ματς έβγαλε κάθετα στον Αραούχο ο οποίος προσπάθησε από πλάγια θέση να κάνει το πλασέ αλλά η μπάλα βρήκε στον Μοχάμεντ και πέρασε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Χόλτσχαουζερ που ήταν ιδιαίτερα κινητικός σε όλο το παιχνίδι είχε αυτή τη φορά απευθείας χτύπημα φάουλ με την μπάλα ωστόσο να κοντράρει και να βγαίνει κόρνερ για τους Αυστριακούς. Στο ίδιο λεπτό και πάλι ο Χόλτσχαουζερ κάνει τη σέντρα από τα δεξιά με το αριστερό, ο Τσιντώτας απομακρύνει με τις γροθιές, με τη μία η κεφαλιά από τον Πρόκοπ εντός περιοχής αλλά η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της κενής εστίας του γκολκίπερ της Ένωσης.

Στο 81ο λεπτό και ενώ το ματς είχε πάρει φωτιά καθώς οι Αυστριακοί έψαχναν το γκολ, ο Γαλανόπουλος βγάζει στον Λιβάγια, εκείνος με διαδοχικές προσποιήσεις βγάζει στον Κλωναρίδη, ο οποίος είχε κάνει την κίνηση με τη μπάλα να κοντράρει και βγαίνει κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα αυτή τη φορά ο Κροάτης έκανε τη σέντρα με τον Μοχάμεντ να απομακρύνει προ του Κλωναρίδη.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ η Αούστρια Βιέννης έχει κερδίσει φάουλ εκτός από την μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ ο τεράστιος Τσιντώτας βγήκε και μάζεψε την μπάλα και στη συνέχεια μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ έγιναν ένα κουβάρι από τα πανηγύρια.

Aούστρια: Πεντς, Μπλαουνστάινερ, Μοχάμεντ, Ζέρμπεστ, Σάλαμον (89’ Σαρκάρια), Χόλτσχαουζερ, Αμπντουλαχί, Πρόκοπ, Τατζούρι (72’ Βενούτο), Πιρές, Φρίζενμπιχλερ (77’ Μόνσχαϊν)

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Χριστοδουλόπουλος (64’ Μπακασέτας), Λιβάγια (90’ Κονέ), Αραούχο (74’ Κλωναρίδης)