ΣOK στο 94’ και όργια Κούγια...

Xanthi FC 09/12/2017

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της, γνώρισε η Xanthi FC το απόγευμα του Σαββάτου, καθώς στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των αναμετρήσεων της 14ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή, η γηπεδούχος ομάδα της Λάρισας επικράτησε με 1-0.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Κρίζμαν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο δοκάρια είχε ο Γέντρισεκ στο 37’ και το 80’, στις κορυφαίες στιγμές της ξανθιώτικης ομάδας στην αναμέτρηση.

Η Xanthi FC παρέμεινε στους 17 βαθμούς στον σχετικό πίνακα μετά την 5η της ήττα στο πρωτάθλημα.

Ωστόσο οι άνθρωποι της Ξάνθης διαμαρτύρονται δικαιολογημένα για το γκολ της ΑΕΛ, καθώς ο Περόνε βρίσκει την μπάλα στο κοντρόλ με το χέρι πριν δώσει την ασίστ στον σκόρερ της αναμέτρησης. Η καθοριστική αυτή φάση πέρασε απαρατήρητη από τον διαιτητή Βάτσιο.

Το "κερασάκι" στην τούρτα δόθηκε δευτερόλεπτα μετά το νικηφόρο τέρμα του Κρίζμαν με πρωταγωνιστές τους Αλέξη Κούγια και Ηλία Φυντάνη. Οι δύο άνδρες είχαν έντονο διάλογο, την ώρα που οι υπόλοιποι πανηγύριζαν το γκολ, με αποτέλεσμα να πιαστούν στα χέρια και να χρειαστεί η επέμβαση των ψυχραιμοτέρων, ώστε να σβήσει η φωτιά!!

Οι πρωταγωνιστές του επεισοδίου μεταφέρθηκαν στα αποδυτήρια, ώστε να συνεχίσουν εκεί τον πολιτισμένο διάλογο τους...

Τέλος, όσον αφορά ορισμένα στατιστικά στοιχεία των φιλοξενούμενων, να σημειωθεί ότι στα 16 τελευταία παιχνίδια, μαζί με το σημερινό, που η Ξάνθη έχει αντιμετωπίσει την Λάρισα, δεν έχει βάλει περισσότερα από ένα γκολ (στα οκτώ έχει πετύχει ένα και σε άλλα οκτώ δεν έχει σκοράρει).

Όσον αφορά τους γηπεδούχους και οι τρεις νίκες που έχουν κάνει έχουν έλθει μετά το 86ο λεπτό. Από το 85' και μετά η Λάρισα έχει κερδίσει 7 από τους 17 βαθμούς της στο πρωτάθλημα.

Κίτρινες: Κριζμάν  - Ντε Λούκας, Κίκε, Γέντρισεκ, Μπαξεβανίδης, Π. Ορφανίδης

ΑΕΛ (Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας (63’ Περόνε), Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς (84’ Γιαννιτσάνης), Ντέλετιτς, Ναζλίδης, Μασούρας, Κρίζμαν

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδη, Λισγάρας, Φλίσκας, Σιλά, Μελιόπουλος, Ντε Λούκας (87’ Σβάρνας) , Λουσέρο, Ρότσε (78’ Φασίδης), Κίκε (Ορφανίδης Π.), Μπουλά, Γέντρισεκ.