Ο Γκιοατά «βύθισε» τον Πλατανιά

Πανιώνιος 09/12/2017

Στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής οι "κυανέρυθροι" που προέρχονταν από τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκο, ήθελαν τους τρεις βαθμούς στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Πλατανιά για να διατηρηθούν στην πεντάδα και τα κατάφεραν με σωτήρα τον Γκιοατά (2-1).

Από την άλλη, ο Πλατανιάς χρειαζόταν οπωσδήποτε βαθμούς, διότι βρίσκεται στην τελευταία θέση στο βαθμολογικό πίνακα, παρουσιάστηκε καλύτερος, μετά την ισοφάριση, έδειξε πως μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, αλλά η αποβολή του Κοροβέση και το γκολ του Γκιοατά, τους "βύθισε στον πάτο".

Tα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Σπιριντόνοβιτς (29΄), Γεσίλ (82΄), ενώ είχε ισοφαρίσει ο Ενσικουλού στο 61΄ για τους Κρητικούς που ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κοροβέση στο 73΄.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να δείχνουν καλό πρόσωπο στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ο Πλατανιάς φαινόταν να ελέγχει το παιχνίδι μέχρι το 29’ λεπτό, όπου ο  Βλάχος έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα από την περιοχή, άφησε στον Λάμπρου, ο οποίος έστρωσε στον Σπιριντόνοβιτς για το 1-0. Η μπάλα στο σουτ άλλαξε πορεία πάνω στον Ντικαμονά και αιφνιδίασε τον Κοκκαλά, ο οποίος προσπαθούσε πολύ να κρατήσει το 0-0.

Από εκείνη την στιγμή, ο Πλατανιάς αποσυντονίστηκε τελείως, παρόλο που είχε μπει πολύ δυνατά στο πρώτο μισό του ημιχρόνου.

Το ημίχρονο έληξε 1-0 χωρίς επιμέρους ουσιαστικές φάσεις και από τις δύο ομάδες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές και για τις δύο ομάδες. Ο Πλατανιάς ήταν πολύ κινητικός στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθώντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 61’ λεπτό ο Ενσικουλού έστριψε επιδέξια την μπάλα πάνω από το τείχος του Πανιωνίου και με τέλειο χτύπημα έκανε το 1-1 για τον Πλατανιά, δίνοντας έτσι μια πολύ μεγάλη ανάσα στους φιλοξενούμενους.

Λίγο μετά (66΄) ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι στον Πλατανιά καθώς η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Βλάχου μέσα στην περιοχή, ενώ στο 73΄ εξάντλησε την αυστηρότητά του και απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Κοροβέση.

Αριθμητικό μειονέκτημα για τον Πλατανιά που συνέχισε με δέκα παίκτες και όπως ήταν φυσικό ο Πανιώνιος προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί.

Στο 82’ λεπτό του αγώνα ο Πλατανιάς προδώθηκε για ακόμα μία φορά από τον «κίπερ» του, αφού ο Γκιοατά έκανε το 2-1 για τον Πανιώνιο, οφελούμενος από τρομερή εκτέλεση φάουλ του Γεσίλ από μακριά.

Ανάψανε τα αίματα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Χαμένη ευκαρία του Πανιωνίου να ξεφύγει το σκορ, μιας και ο Σπιριντόνοβιτς έχασε τρομερή ευκαιρία που κέρδισε ο Ντουρμισάι και αλτρουιστικά σκεπτόμενος «έσπασε» την μπάλα για σίγουρο γκολ.

Από την άλλη, η σπουδαία επέμβαση του Κότνικ σε πλασέ του Δημούτσου, έκανε τους φιλοξενούμενους να χάσουν την ευκαιρία της εκ νέου ισοφάρισης.

Κίτρινες κάρτες: Ντουρμισάι - Κοροβέσης, Στάθης

Κόκκινη: Κοροβέσης (73΄-δεύτερη κίτρινη)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Μπανανά, Βλάχος, Χατζισαφί (80΄ Βουκελάτος), Γκιοατά, Λάμπρου (65΄ Σαραμαντάς), Κόρμπος, Σιώπης, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (72΄ Γεσίλ), Ντουρμισάι.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Μάνουελ Ρόκα): Κοκκαλάς, Ντεβέσα (87΄ Γκρζέλτσακ), Βάντερσον, Κοροβέσης, Στάθης, Αγγελόπουλος, Δημούτσος (90+2΄ Πατράλης), Μπούντνικ (76΄ Αμπντούλ), Ενσικουλού, Ντικαμονά, Στάμου.