Τρένο και 7/7

ΑΡΗΣ 10/12/2017

Ο Βαγγέλης Πλατέλλας έμεινε τελικά στον πάγκο με τον Δημήτρη Σπανό να ξεκινάει τον Κάσσο στο δεξί άκρο της επίθεσης και τον Μπαργκάν στο αριστερό. Ο Διαμαντόπουλος ήταν ο μοναδικός προωθημένος με τον Πασά λίγο πιο πίσω και μπροστά από το δίδυμο των Μουμίν-Ιντζόγλου. Μπούρμπος, Σόουζα, Δεληζήσης και Βαλεριάνος ήταν η τετράδα στην άμυνα και ο Καντιμοίρης στο τέρμα.

Παιχνίδι κέντρου και δύναμης

Στις προσωπικές μονομαχίες και στη δύναμη πήγε το παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο, με τις κλασσικές ευκαιρίες να απουσιάζουν για τις δύο ομάδες. Ο ΑΡΗΣ προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα από τα άκρα και σημαδεύοντας τον Διαμαντόπουλο, απέναντι σε μία Δόξα που έριξε το βάρος από τα δεξιά και στις ατομικές ενέργειες του Ματσούκα.

Ο Διαμαντόπουλος σκόραρε, ο βοηθός είχε άλλη άποψη

Στη δεύτερη και τελευταία του τελική για το ημίχρονο (η πρώτη ήταν το Μπαργκάν στο 7' εκτός εστίας) ο ΑΡΗΣ πήρε και το προβάδισμα αλλά ο 2ος βοηθός... ανακάλυψε οφσάιντ στον Διαμαντόπουλο που έφυγε από κανονική θέση και σκόραρε, με αποτέλεσμα η φάση να θεωρηθεί ως μη γενόμενη.

Ο Κάσες τον ανάγκασε να... τρέχει

Στο 28' και σε μία φάση που δεν... μύριζε γκολ, η Δόξα έκανε τη ζημιά με τον Κάσες. Ο Ισπανός σούταρε έξω από την περιοχή και αφού η μπάλα κόντραρε στον Δεληζήση κατέληξε στη δεξιά γωνία του Καντιμοίρη για το 1-0. Η ομάδα του Σπανού προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς αποτέλεσμα μέχρι το ημίχρονο, με τους γηπέδουχους να έχουν ακόμη μία καλή στιγμή στο 42' με την κεφαλιά του Ματσούκα.

Φουλ επίθεση

Ο Δημήτρης Σπανός δεν έχασε χρόνο και με το ξεκίνημα της επανάληψης άλλαξε τα πλάνα του κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του. Αρχικά με την είσοδο του Παυλίδη στο 46' και λίγα λεπτά αργότερα (51') με εκείνη του Πλατέλλα. Ο ΑΡΗΣ άρχισε να κρατάει περισσότερο τη μπάλα και να βγαίνει μπροστά με μεγαλύτερη συχνότητα, με τη Δόξα από την άλλη στο 49' να χάνει μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Κάσες που απέκρουε δύσκολα ο Καντιμοίρης στη δεξιά του γωνία.

Συνέχισε από εκεί που το άφησε ο Διαμαντόπουλος

Στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση έπειτα από περίπου τρεις εβδομάδες, ο Διαμαντόπουλος ήταν... συνεπής με το σκοράρισμα και “σήμανε” την αντεπίθεση του ΑΡΗ. Από την ατομική προσπάθεια και τη σέντρα του Μπαργκάν, ο 28χρονος φορ έσπρωξε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια στο 60'

Παυλίδης όπως στα Τρίκαλα!

Ο Πλατέλλας ήταν εκείνος που... φρέσκαρε επιθετικά τον ΑΡΗ με την είσοδο του στο ματς και ο Παυλίδης εκείνος που το έκρινε. Στο 77' και μετά την πάσα του Διαμαντόπουλου, ο 26χρονος μεσοεπιθετικός με βολίδα... βγαλμένη από το ματς των Τρικάλων έκανε το 1-2 και χάρισε για δεύτερη φορά φέτος στην ομάδα ένα σημαντικό τρίποντο!.

Αποβολή για Διγκόζη, τα... ρέστα τους στον Πετρόπουλο

Πριν ο Παυλίδης διαμοφώσει το τελικό αποτέλεσμα, ο Γρατσάνης απέβαλε από τον πάγκο της Δράμας τον Διγκόζη και νωρίτερα έναν συνεργάτη του, για έντονες διαμαρτυρίες. Ο Ελληνας τεχνικός συνέχισε να δίνει τις οδηγίες του από την κερκίδα, δίνοντας εντολή στο 79' να περάσει ο Πετρόπουλος. Οι γηπεδούχοι έβαλαν τα... ρέστα τους στον υψηλόσωμο φορ τον οποίο έψαχναν συνεχώς με γεμίσματα, είτε όμως οι προσπάθειες του δεν είχαμε αποτέλεσμα είτε απομακρύνονταν από τους παίκτες του ΑΡΗ.