Η Λαμία τους το Χ-άλασε

ΠΑΣ Λαμία 10/12/2017

Ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχθηκε τη Λαμία για την 14η αγωνιστική της Super League Σουρωτή. ο ΠΑΣ Γιάννινα ήθελε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα κόντρα στην Λαμία που επίσης ήθελε το τρίποντο. Οι δύο ομάδες τα βρήκαν κάπου στη ..μέση, αφού αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στους Ζωσιμάδες.

Με απουσίες και οι δύο ομάδες σε αυτό τον αγώνα. Καρανίκας και Νικολιάς εκτός από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Για τη Λαμία εκτός ο Βάντερσον, ο Παντελιάδης, ο Παπαδόπουλος και ο Ακόστα που ήταν τιμωρημένοι.

Πολύ καλή η κυκλοφορία της μπάλας από την πλευρά των φιλοξενούμενων, αν και με αρκετά «καινούργιο σχήμα» .

Λευκή ισοπαλία στους Ζωσημάδες για το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Αρκετά μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο μέρος και οι δυο προσπάθησαν και ήθελαν το γκολ, χωρίς όμως ουσιαστικές φάσεις.

Στο 64ο λεπτό του αγώναμ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με εκτέλεση κόρνερ από τον Ναδάλες, ο Μαυροπάνος σηκώθηκε αφύλαχτος στη μικρή περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Δύο φορές είχαν διαμαρτυρηθεί ήδη για πέναλτι οι γηπεδούχοι, όμως μετά από λίγο κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Χρυσή αλλαγή αποδείχθηκε ο Νίκος Τσούκαλος, αφού μετά από 8 λεπτά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ,ισοφάρισε κάνοντας το 1-1 για την ομάδα της Λαμίας.

Όχι μόνο ισοφάρισε το ματς στο 77’ αλλά έδωσε ξανά παλμό στην «μουδιασμένη» Λαμία.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η άμυνα της Λαμίας δεν πήρε ανάσα, μιας και ο ΠΑΣ Γιάννινα πίεζε πολύ για ένα ακόμη γκολ.

Στο 92' και μέσα από την περιοχή, ο Γιάκος έπιασε ανάποδο «ψαλίδι» και ο Μελίσσας έκανε την απόκρουση του αγώνα.

Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ο Τσούκαλος που του χρεώθηκε το γκολ της ισοφάρισης και ο Μελίσσας που ενώ έπαιζε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, φάνηκε αντάξιος των περιστάσεων.

Ετσι, το 1-1 ήταν το τελικό σκορ, με τη Λαμία να συμπληρώνει επτά συνεχόμενα ματς χωρίς ήττα και τα έξι από αυτά με ισοπαλία.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σκόνδρας, Χαλκιαδάκης - Παπαργυρίου

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Ναδάλες, Μιχαήλ (46' Σκόνδρας), Γιάκος, Κόντε, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος (72' Μπουκουβάλας), Μανθάτης, Σολτάνι (61' Χαλκιαδάκης).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Μπουλούλης (77' Φράγκος), Παπαργυρίου (57' Καραγιάννης), Κουκόλης, Ασίγκμπα, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Μπλάζιτς, Πίτι, Αναστασόπουλος, Βουό (69' Τσούκαλος).