Είχε Μποχωρίδη

ΑΡΗΣ 12/12/2017

Ο ΑΡΗΣ επικράτησε, εκτός έδρας,  της Ζιέλονα Γκόρα με 72-80, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί σε Ευρώπη και Basket League.

Η Ζιέλονα Γκόρα προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον ΑΡΗ στην αρχή του αγώνα αλλά οι «κίτρινοι» κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο και να προηγηθούν με 10-13 στο 7ο λεπτό και κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος της πρώτης περιόδου (12-15). Με ένα ξέσπασμα στην αρχή της δεύτερης περιόδου ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 12-22 στο 12ο λεπτό, δείχνοντας ότι έχει βρει ρυθμό κόντρα στην Ζιέλονα Γκόρα. Οι Πολωνοί μείωσαν σε 25-29 αλλά ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και πάλι, προηγήθηκε με 25-33 και έκλεισε προηγούμενος το πρώτο μέρος με 32-38. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 8 πόντους (36-44) όμως ο εκνευρισμός που επικράτησε στο παρκέ λόγω του Κελάτι, οδήγησε τους διαιτητές να αφήσουν το σκληρό παιχνίδι και να βοηθήσουν την Ζιέλονα Γκόρα να προηγηθεί με 45-44 στο 26ο λεπτό, με ένα σερί 9-0. Άμεση αντίδραση από τους «κίτρινους» και κορυφαίο τον Μποχωρίδη, ώστε να κλείσουν μπροστά την τρίτη περίοδο με 51-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Μποχωρίδης και Μπελ… πήραν φωτιά και με τρίποντο του Έλληνα πλέι μέικερ η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (60-72) στο 35ο λεπτό. Η Ζιέλονα Γκόρα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, το έπραξε στους 6 (69-75) στο 38ο λεπτό. Όμως μέχρι εκεί, μιας και ο Αθηναίου με τρίποντο… τελείωσε τις όποιες ελπίδες των Πολωνών, κάνοντας το 71-80 στο 39ο λεπτό, πριν το τελικό 72-80.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 32-38, 51-56, 72-80.

Ζιέλονα Γκόρα (Γκρόνεκ): Φλόρενς 10 (1), Μουρ 1, Μόκρος 8 (1), Γκετσεβίτσιους 6, Σάβοβιτς 11 (1), Ντραγκίσεβιτς 16, Κελάτι 4, Χρίτσανιουκ 5, Ζαμότζσκι 8 (2), Κόσζαρεκ 3 (1)

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 22 (3), Φλιώνης 2, Τσαιρέλης 2, Πουλιανίτης 3 (1), Μούρτος 2, Αθηναίου 11 (3), Βασιλόπουλος 2, Ουίβερ 4, Μπένσον 13, Μπελ 15 (3)