Έχεις τρελάνει κόσμο!

Ατρόμητος 16/12/2017

Ο Ατρόμητος πέρασε και από το νησί των Φαιάκων, νικώντας με 1-3 την Κέρκυρα, για την 15η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Οι Περιστεριώτες πέτυχαν την 5η εκτός έδρας νίκη τους στο πρωτάθλημα, έκλεισαν τον πρώτο γύρο ονειρικά και συνεχίζουν την κούρσα πρωταθλητισμού (1oς με 30β. έχοντας αγώνα παραπάνω).

*** Πάρτε μέρος στον μεγάλο διαγωνισμό του Kingsport.gr, κερδίζοντας πακέτο εισιτηρίων διαρκείας (Ατρόμητος άντρες- γυναίκες και Γ.Σ Περιστερίου)***

Τρία γκολ, το ένα πιο όμορφο από το άλλο, με δύο γκολ του Ουάρντα και με το ...κερασάκι στην τούρτα την λόμπα του Βασιλακάκη. Καθοριστικός ο Γιαννιώτης στο πρώτο ημίχρονο που κράτησε το μηδέν στην εστία του. Το μόνο που κατάφεραν οι Φαίακες ήταν να μειώσουν με τον Σιόντη.

Παρόμοια εικόνα με τον αγώνα με τον Πλατανιά, όμως ο Ατρόμητος στο δεύτερο ημίχρονο, προσαρμόστηκε και με τρία τέρματα, πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Καλύτερη η Κέρκυρα στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο η ποιότητα της ομάδας του Κάναντι απέδωσε καρπούς.

Σημαντική η παρουσία των φίλων του Ατρομήτου που στήριξαν την ομάδα και στην Κέρκυρα και στάθηκαν στο πλευρό της ομάδας.

Ο βαρύς αγωνιστικός χώρος και οι απουσίες δύο βασικών παικτών του Μάντσον και του Ντιγκινί έδειξε να επηρεάζει τον Ατρόμητο που δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 6ο απείλησαν την εστία του Ατρομήτου.  Ο Επστάιν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γκόμες έκανε την προβολή, υποχρεώνοντας τον Γιαννιώτη σε μεγάλη απόκρουση.

Στο 16ο λεπτό η Κέρκυρα είχε νέα ευκαιρία, με τον Μπάουμαν να σουτάρει, όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας με νέα απόκρουση, δήλωσε ξανά παρών.

Η Κέρκυρα συνέχισε να είναι καλύτερη , με την ομάδα του Περιστερίου να μην είναι καλή, θυμίζοντας την εμφάνιση και την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στον Πλατανιά

Στο 29ο λεπτό ο Ατρόμητος είδε να χάνει με τραυματισμό τον Ντάουντα, την θέση του πήρε ο Μενσά.

Στο 38ο λεπτό οι Περιστεριώτες είχαν δοκάρι, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γιαννούλη, η μπάλα με την βοήθεια του αέρα, πήρε περίεργα φάλτσα και κατέληξε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κάναντι μπήκε πιο δυνατά και πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 50ο λεπτό, ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Μετά από πολύ ωραία συνεργασία, η μπάλα έφτασε στον Ουάρντα, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή, με τον Κουτζαβασίλη να αποκρούει και να κρατάει το μηδέν.

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς στο 59ο λεπτό. Ο Ουάρντα χωρίς να βλέπει την εστία και με τρομερό τελείωμα μέσα από την περιοχή, άνοιξε το σκορ για τον Ατρόμητο (0-1).

Τρία λεπτά αργότερα, ο Αιγύπτιος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έκανε το 0-2 για τον Ατρόμητο.  Μετά από αντεπίθεση, ο Βασιλακάκης έσπασε ωραία στον Ουάρντα, ο οποίος με ωραία ατομική ενέργεια και με σουτ έξω από την περιοχή, άφησε ..όρθιο τον Κουτζαβασίλη και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Ατρόμητο.

Τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων σε διάστημα τριών λεπτών, αιφνιδίασε και έδειξε να ..σκοτώνουν την Κέρκυρα, η οποία προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει στο 77ο λεπτό. Ο Καρασαλίδης δεν απομάκρυνε σωστά, στρώνοντας την μπάλα στον Σιόντη και με άπιαστο σουτ, έκανε το 1-2.

Όσο περνούσε η ώρα η Κέρκυρα προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά ο Ατρόμητος όχι μόνο δεν ισοφαρίστηκε, πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Βασιλακάκη. Απίστευτη λόμπα έξω από την περιοχή από τον μέσοεπιθετικό του Ατρομήτου, που κρέμασε τον τερματοφύλακα των Φαιάκων και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Κάναντι να φεύγει με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και να φτάνει στους 30 βαθμούς.

Κίτρινες: Νούνες, Γκόμες, Σιόντης – Χατζηισαϊας,Κιβρακίδης, Ουάρντα

Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης,  Γκόμες, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Σοϊλέδης, Αρτυματάς, Σιόντης, Νούνες (64’ Γεωργίου), Ζορμπάς (64’ Κοντος), Επστάιν (73’ Αναστασίου), Μπάουμαν

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Μπουσούλατζιτς, Κυριακίδης (46’ Καρασαλίδης) ,  Ούμπιντες (87’ Ζησόπουλος), Βασιλακάκης, Ουάρντα, Ντάουντα (39’ Μενσά)

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.