Έκανε αυτό που έπρεπε

ΠΑΟΚ 16/12/2017

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 του Πλατανιά μέσα στην Κρήτη για την 15η αγωνιστική της Super League Σουρωτής και ισοβαθμεί μαζί με την ΑΕΚ στην κορυφή του πρωταθλήματος με 31 βαθμούς.

Τη δεύτερη του εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ και έκλεισε το 2017 με νίκη το πρωτάθλημα. Ο «Δικέφαλος» είχε την κατοχή, δημιούργησε αρκετές τελικές και χωρίς ιδιαίτερη πίεση πήρε το «διπλό». Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μαλεζάς.

Όλοι θα περίμεναν ο ΠΑΟΚ να μπει ορεξάτος στο γήπεδο, αλλά οι παίκτες του Πλατανιά μπορεί να μην είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δημιούργησαν κινδύνους στην εστία του Πασχαλάκη. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο «Δικέφαλος» ανέβαζε την απόδοση του και έχασε δυο καλές στιγμές με τον Βαρέλα και τον Κουλούρη.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου κυκλοφορούσαν υπομονετικά τη μπάλα, χωρίς να βρίσκουν κάποιο ελεύθερο διάδρομο. Στο τέλος του ημιχρόνου ο Κοκκαλάς με τρεις τρομερές επεμβάσεις σε φάουλ του Πέλκα, σε κεφαλιά του Βαρέλα και κοντινό σουτ του ίδιου παίκτη, στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με 0-0.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κάνιας για να ανοίξει το σκορ., ενώ καλή στιγμή έπειτα από λίγα λεπτά είχε και ο Πλατανιάς με τον Ντικαμονά. Στο 56’ έπειτα από μια αναταραχή στην άμυνα του Πλατανιά ο Μαλεζάς έκανε το σουτ και άνοιξε το σκορ.

Στα επόμενα λεπτά έπεσε ο ρυθμός , οι γηπεδούχοι με κάποια κόρνερ προσπαθούσαν να απειλήσουν, αλλά χωρίς να καταφέρουν κάτι, από την άλλη μεριά ο ΠΑΟΚ είχε αρκεστεί στην κατοχή της μπάλας και όταν έβρισκε κάποιο χώρο, κυρίως από τα άκρα, δημιούργησε κάποιες τελικές με τον Κουλούρη.

Κίτρινες: 61’ Βάντερσον, 80’ Στάμου – 84’ Κάνιας

Σκόρερ: 56’ Μαλεζάς

Πλατανιάς (Μάνουελ Ρόκα): Κοκκαλάς, Βάντερσον, Αγγελόπουλος (70 Στανισάβλιεβιτς), Παπανικολάου (84’ Στόιτσεφ), Καρυπίδης, Ντεβέσα, Δημούτσος, Ουές, Γκρζέλτσακ, Ντικαμονά, Στάμου (80’ Πατράλης)

Αναπληρωματικοί: Κασωτάκης, Πριντέτα, Σινγκ, Ζίκο

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Μαλεζάς, Βαρέλα, Κρέσπο, Κάνιας, Μαουρίσιο (64’ Τσίμιροτ), Κάνιας (86’ Σάκχοφ), Κάμπος(73’ Μπίσεσβαρ), Πέλκας, Λημνιός, Κουλούρης

Αναπληρωματικοί: Ρέι, Δεληγιαννίδης, Δημητρίου, Μυστακίδης