Έπεσε το «μπλε» κάστρο

ΠΑΣ Λαμία 17/12/2017

Η Λαμία στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής της superleague Σουρωτή υποδέχθηκε στην έδρα της, την ΑΕΛ.

Έπεσε το κάστρο της Λαμίας. Την πρώτη της ήττα γνώρισε η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ κόντρα στην ΑΕΛ. Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε σε 0-2 από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Αδικημένη η ομάδα των Φθιωτών στο πρώτο ημίχρονο. Καθαρό γκολ, υποδείχθηκε οφσάιντ και έτσι το ημίχρονο έληξε 0-2, χωρίς ο Βουό να μειώσει σε 1-2, το οποίο θα έδινε άλλη ψυχολογία στους παίκτες της Λαμίας.

Ο Παπαδόπουλος επέστρεψε δικαιωμένος και έτοιμος να υπερασπιστεί την εστία του, μετά απο την παράλογη τιμωρία που του δόθηκε για έναν αυθόρμητο πανηγυρισμό. Ο Βάντερσον συνεχίζει να είναι απών από την επιθετική γραμμή της ομάδας και δυστυχώς για τους Φθιώτες, μάλλον η απουσία του, τους κόστισε το απόρθητο του κάστρου τους.

Και ενώ η ομάδα της Φθιώτιδας είχε μπει πολύ δυναμικά από το πρωτό λεπτό, με κατοχή της μπάλας και πιέζοντας συνεχώς για το γκολ, στο 18ο λεπτό η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ κάνοντας το 0-1.

Ο Αγκάνοβιτς πήρε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, ξεπέρασε το εμπόδιο " Μπλάζιτς", την έσπασε στον Ντέλετιτς, ο οποίος ξέφυγε απο τον Όμο και σουτάροντας έκανε το 0-1 .

Ο Μπάμπης Τεννές έκανε πολύ νωρίς την πρώτη του αλλαγή. Θέλησε μόλις στο 28ο λεπτό του αγώνα, να ενισχύσει την επιθετική γραμμή της ομάδας του και πέρασε την προηγούμενη χρυσή αλλαγή του, Νίκο Τσούκαλο.

Στο 32' ο Σέρβος Ντέλετιτς το ξανακάνει για την ομάδα της Λάρισας. Από ωραία αντεπίθεση του Ναζλίδη, ο οποίος έδωσε στον Κρίζμαν και αυτός με τη σειρά του στον Ντέλετιτς που έκανε το 0-2 για την ΑΕΛ.

Στο 38ο λεπτό του αγώνα, ο Βουό προσπάθησε να μειώσει το σκορ κάνοντας το 1-2 για την ομάδα της Λαμίας, όμως το γκολ ακυρώθηκε μιας και υποδείχθηκε οφσάιντ.

Έως το 60' λεπτό της αναμέτρησης, ο Τεννές είχε ολοκληρώσει και τις τρεις αλλαγές του, προσπαθώντας να ανατρέψει το κακό κλίμα που επικρατούσε στο ΔΑΚ ΛΑΜΙΑΣ. Οι ποδοσφαιριστές της Λαμίας φάνηκαν συγχισμένοι, ήταν πολύ ανορθόδοξος ο τρόπος ανάπτυξης της ομάδας.

Δεν τα κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι η Λαμία και έτσι το ματς έληξε 0-2 σε βάρος της.

Κίτρινες: Βουό, Κουκόλης - Φατιόν, Αγκάνοβιτς, Ντέλετιτς, Γουάλας

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Παντελιάδης (28΄ Τσούκαλος), Κουκόλης, Ομο, Βασιλαντωνόπουλος, Καραγιάννης, Μπλάζιτς, Πίτι (61΄ Φράγκος), Αναστασόπουλος (56΄ Μπουλούλης), Βουό

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός, Ντέλετιτς, Ναζλίδης (90΄+ Γιαννιτσάνης) , Αγκάνοβιτς (79΄ Μπάλλας), Κρίζμαν (88΄ Μασούρας)