Άντεξε στο κρύο και στον ψυχωμένο ΠΑΟ..

Xanthi FC 17/12/2017

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Xanthi FC και Παναθηναϊκός στο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή το οποίο έλαβε χώρα στο Xanthi FC Arena το βράδυ της Κυριακής.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο (στο οποίο ήταν σαφώς καλύτερος της αντιπάλου του) σκοράροντας με τον Άλτμαν στο 18’. Οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς ισορρόπησαν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 78’ με κεφαλιά του Γέντρισεκ ο οποιος έφτασε τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα.

Η ξανθιώτικη ομάδα μετά την 6η φετινή της ισοπαλία και 5η στο γήπεδό της, έχει πλέον 18 βαθμούς, ενώ η επόμενή της υποχρέωση είναι ο πρώτος αγώνας κυπέλλου για τη φάση των «16» την ερχόμενη Πέμπτη, με αντίπαλο τη Λάρισα εκτός έδρας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΞΑΝΘΗ (Μ. Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπεξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Κασάδο, Μεχία, Μελιόπουλος (46’ Σιλά), Ντς Λούκας, Κίκε (70’ Φασίδης), Λουσέρο, Γέντρισεκ (93’ Κάστρο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μ. Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Αυλωνίτης, Κολοβέτσιος, Χουλτ, Βιγιαφάνιες, Τζανδάρης, Κουρμπέλης, Λουντ (82’ Χίλιεμαρκ), Αλτμαν (91’ Κουντουριώτης), Πίσπας (78’ Δώνης).