Με Βασιλακάκη πέρασε από την Τρίπολη

Ατρόμητος 20/12/2017

O Ατρόμητος πέρασε από την Τρίπολη και νίκησε με 0-1 τον Αστέρα, στον πρώτο αγώνα για την φάση των "16" του κυπέλλου Ελλάδας.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο συνήθης ύποπτος στα εκτός έδρας ματς, ο Θοδωρής Βασιλακάκης με εξαιρετικό σουτ στο 9ο λεπτό.

*** Πάρτε μέρος στον μεγάλο διαγωνισμό του Kingsport.gr, κερδίζοντας πακέτο εισιτηρίων διαρκείας (Ατρόμητος άντρες- γυναίκες και Γ.Σ Περιστερίου)***

Οι Περιστεριώτες πήραν το προβάδισμα που ήθελαν, ενόψει της ρεβάνς του Περιστερίου και έχουν τον πρώτο λόγο για να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση (H ρεβάνς θα γίνει μεταξύ 9 και 11 Ιανουαρίου).

Γρήγορο τέμπο από την αρχή του αγώνα, σε ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν «χορταστικό».

Ο Ατρόμητος άνοιξε γρήγορα το σκορ, με τον συνήθη ύποπτο στα εκτός έδρας παιχνίδια, Θοδωρή Βασιλακάκη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση του Τριανταφυλλόπουλου και με δυνατό διαγώνιο σουτ, έξω από την περιοχή, νίκησε τον Αθανασιάδη και έκανε το 0-1, μόλις στο 9ο λεπτό.

Στο 21ο λεπτό, μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, ο  Ουάρντα, έπιασε κάτι σαν σέντρα-σουτ, ο Ντιγκινί έκανε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Αθανασιάδης έδιωξε εντυπωσιακά.

Μοιρασμένο στη συνέχεια το παιχνίδι με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Ο Αστέρας απείλησε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Μανιάς βρέθηκε απέναντι από τον Μίρκοβιτς, όμως ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου νίκησε τον επιθετικό της Τρίπολης και κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Στο β’ μέρος υπήρξε ένα «τρελό» πεντάλεπτο με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο 56ο λεπτό το φάουλ του Ουάρντα το απέκρουσε εντυπωσιακά ο Αθανασιάδης.

Στο επόμενο λεπτό, ο Ρισβάνης έχασε νέα ευκαιρία, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ελληνας αμυντικός έκανε την προβολή, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 60ο λεπτό οι Αρκάδες έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Μανιά δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μίρκοβιτς που είχε βγει από την εστία του, και ο επιθετικός του Αστέρα, από το ύψος της περιοχής, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Ο σέντερ-φορ του Αστέρα έχασε ακόμη μία σπουδαία ευκαιρία στο 73΄, όταν επιχείρησε γυριστό μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Χατζηισαΐας έβαλε σωτήρια την κόντρα.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στο ματς, με το παιχνίδι να γίνεται πιο σκληρό, αλλά ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη με 0-1.

Κίτρινες: Τσουκαλάς,Ισνάλντο, Ιγκλέσιας– Κιβρακίδης, Ντιγκινί, Μίρκοβιτς, Γιαννούλης,

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος (55’ Ιγκόρ), Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς, Μαδίντα, Καλτσάς, Ισνάλντο (74’ Δουβίκας), Μανιάς

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Χατζηισαΐας, Κιβρακίδης, Γιαννούλης (90’ Μενσά), Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης (87’ Κυριακίδης), Ντιγκινί, Ουάρντα (90’ Ούμπιντες)

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.