ΠΑΟΚ ο «Τουρκοφάγος»

Ευρωπαϊκό μπάσκετ 20/12/2017

Πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην παράταση πέτυχε ο ΠΑΟΚ που για την 9η αγωνιστική του Fiba Champions league επικράτησε με 77-65 της Γκαζιαντέπ και έκανε ένα πολύ σοβαρό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Με την νίκη αυτή ο «Δικέφαλος» του Βορρά έκανε 3 τα ροζ του φύλλα και συνεχίζει με ανεβασμένη ψυχολογία την προσπάθεια για να βρεθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε ενέργεια εκεί που έπρεπε στην παράταση και μεε διαδοχικά τρίποντα από τους Χαραλαμπόπουλο, Ζάρα και Γκός "έτρεξε"  ένα επιμέρους 3-15 φτάνοντας στην νίκη.

Σημείο κλειδί η πολύ καλή άμυνα των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου που ανάγκασε την ομάδα του κοουτς Μάρκοβιτς να κινηθεί σε χαμηλά νερά πετυχαίνοντας μόλις 65 πόντους σε 45 αγωνιστικά λεπτά.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να περνάει τη μπάλα στον Κλάσεν -ο οποίος έπαιξε το κατά πάσα πιθανότητα το τελευταίο του παιχνίδι με την ομάδα- και γενικότερα να εκμεταλλεύεται ιδανικά τις αμυντικές αδυναμίες της τουρκικής ομάδας (16-19, 10’). Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ δυνάμωσε την άμυνα στο 14’ βρέθηκε μπροστά με 7 πόντους (25-18) κι εν τέλει στα αποδυτήρια για ημίχρονο πήρε με το σκορ 34-30 υπέρ του. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ωφελήθηκε από το γεγονός ότι Φρεϊμάνις έκανε το τρίτο του φάουλ στο 17’ κι αποσύρθηκε στον πάγκο. Μέχρι τότε, ο σέντερ της Γκαζιαντέπ είχε φορτώσει το αντίπαλο καλάθι με 11 πόντους.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, ωστόσο η υπέρ τους διαφορά δεν ξεπέρασε τους 6 πόντους κι έτσι η Γκαζιαντέπ βρήκε την ευκαιρία να ανατρέψει το σκορ. Στο 27’, με τρίποντο του Μπάλαζιτς οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 44-43. Οι παίκτες του coach Μάρκοβιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τον Κάρτερ να φτάνει τους 15 πόντους και την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 50-47. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, για αρκετή ώρα οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν χέρι-χέρι κι εν τέλει το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, αφού τα σουτ των Ραντ και Γκος δεν βρήκαν τον στόχο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος, έβγαλε όλες τις άμυνες και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 65-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 30-34, 50-47, 62-62, 65-77

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Μάρκοβιτς): Αρμαντ 11, Ραντ 5 (0/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάρτερ 17 (10 ριμπάουντ), Χατσιγέβα, Λάιονς 8 (6 ασίστ), Μπάλαζιτς 3, Φρεϊμάνις 13, Ογκούτ 8, Τσίνκο.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 1, Χρυσικόπουλος 5, Κρουμπάλι 5, Κόνιαρης (5 ασίστ), Τσόχλας 7, Μαργαρίτης 11 (8 ριμπάουντ), Ζάρας 12, Χαραλαμπόπουλος 11, Κατσίβελης 6 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκος 10 (6 ριμπάουντ), Τζόουνς.

Ομαδικά στατιστικά Γκαζιαντέπ: 14/37 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 19/24 βολές, 37 ριμπάουντ (9 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά ΠΑΟΚ: 15/35 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 20/29 βολές, 46 ριμπάουντ (6 επιθετικά), 18 ασίστ, 19 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνων των ομάδων: Η Γκαζιαντέπ στις 23/12 παίζει εντός έδρας με την Ιστανμπούλ, ενώ το επόμενο ευρωπαϊκό της παιχνίδι είναι προγραμματισμένο στις 10/01/18 εκτός με την Τενερίφη του Φώτη Κατσικάρη και του Κώστα Βασιλειάδη. Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη, θα παίξει στο Λαύριο στις 30/12 στο τελευταίο επίσημο ματς για το 2017, ενώ ο επόμενος αγώνας για το Basketball Champions League είναι στις 09/01 εντός έδρας με την Ορλαντίνα.

Θάνος Φωτόπουλος
fotopoulos@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα στις αρχές της δεκαετίας του 1980 και μεγάλωσα σε μια κατεξοχήν μπασκετική γειτονιά το Παγκράτι. Το "σαράκι" της δημοσιογραφίας μπήκε από πολύ νωρίς μέσα μου. Ήμουν στο γυμνάσιο όταν πρωτοξεκίνησα να γράφω και να κρατώ σημειώσεις για τους αγώνες. Αυτή ήταν και η σπίθα που άναψε τη φλόγα μέσα μου.
Η φλόγα δεν έσβησε και έτσι μετά το λύκειο, πήγα σε μια σχολή δημοσιογραφίας και πλέον είμαι μάχιμος υπηρέτης του αθλητικού ρεπορτάζ πάντα μέσα από τον ηλεκτρονικό τύπο, ενώ εδώ και μερικά χρόνια η φωνή μου ακούγεται μέσα από μαγικό χώρο του ραδιοφώνου.
Η σχέση μου με το Kingsport.gr κρατάει σχεδόν από τα "γεννοφάσκια" του σαιτ όπου καλύπτω το ρεπορτάζ μπάσκετ του Παναθηναϊκού, αλλά και όλα όσα αφορούν τη γυναικεία πλευρά του αθλητισμού, χωρίς όμως ποτέ να αρνούμαι να βοηθάω σε ο,τι και αν χρειαστεί.