Τουρμπάτη πέρασε απ' το Αγρίνιο η ΑΕΚ

ΑΕΚ 20/12/2017

Οι «κιτρινόμαυροι» με αέρα και μεγάλη διάθεση κέρδισαν εύκολα (0-4) στο Αγρίνιο τον Παναιτωλικό για τον θεσμό του κυπέλλου βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση – Πρώτο επίσημο τέρμα για τον Γιακουμάκη

Την υπεροχή του ημιχρόνου είχαν οι «κιτρινόμαυροι» για ένα ακόμα παιχνίδι με τον Λάζαρο να είναι αυτό που βρέθηκε και τις περισσότερες φορές κοντά στον να σκοράρει κάτι που τελικά έκανε λίγο πριν την εκπνοή.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωρίστηκα στο Αγρίνιο ενώ δεν έλειψαν και μερικές αψιμαχίες με τον διαιτητή του αγώνα να βγάζει τρεις κίτρινες κάρτες στα πρώτα 35 λεπτά του αγώνα. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκει στην ΑΕΚ με τον Μόρα να χάνει την μπάλα στο χώρο του κέντρου και τον Αραούχο να βγάζει κάθετα τον Λάζαρο που βρέθηκε τετ α τετ από πλάγια θέση με τον Κυριακίδη. Ο Έλληνας επιθετικός της ΑΕΚ σούταρε δυνατά ωστόσο ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού ήταν σε ετοιμότητα διώχνοντας τη μπάλα. Επτά λεπτά αργότερα ο Αραούχο και πάλι να βρει ωραία τον Χριστοδουλόπουλο με τον διεθνή επιθετικό να σουτάρει και τον Κυριακίδη και πάλι να λέει «όχι».

Τα λεπτά κυλούσαν με την ΑΕΚ να πιέζει ψηλά έχοντας ανεβάσει κατά πολύ την απόδοση της. Στο 40ο λεπτό ο Παναιτωλικός χάνει την δική του μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει αυτός πρώτος το σκορ στο παιχνίδι όταν μετά από ωραία ανάπτυξη του Ντίας από τα αριστερά και μετά από σέντρα, ο Μοράλ πήρα άτσαλα την κεφαλιά προ του Μάζουρεκ που είχε καλύτερη θέση με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Μπάρκα.

Η ΑΕΚ στο 45’ κέρδισε το πέναλτι όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Πάουλο κατέβασε τον Κονέ. Ο Χριστοδουλόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση του και σκόραρε εύκολα απέναντι στον Κυριακίδη για το 1-0 ενώ αμέσως μετά ήρθε και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για την ανάπαυλα.

Με την επανάληψη η ΑΕΚ ευτύχισε να διπλασιάσει τα τέρματα της καθώς 45 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη ο Αραούχο από τα αριστερά έδωσε στον Λόπες, αυτός τη γύρισε παράλληλα προς τον Μπακασέτα που ακολούθησε τη φάση και ο Έλληνας επιθετικός με προβολή έκανε το 2-0 κλειδώνοντας με αυτό το σκορ πλέον και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ΑΕΚ που συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας είχε μια καλή στιγμή στο 60ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου με τον Κυριακίδη όμως να μπλοκάρει τη μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η ώρα του Γκάλο καθώς με αριστουργηματική απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της πρώην ομάδας του κάνοντας το 0-3 για την ΑΕΚ. Στο 70ο λεπτό ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει με ένα σουτ του Μάζουρεκ το οποίο πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μπάρκα. Λίγα λεπτά αργότερα ωραία φάση για τους Αγρινιώτες με τον Πάουλο τελικό αποδέκτη να κάνει το πλασέ και τον Μπάρκα ωστόσο να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.

Ο Παναιτωλικός συνέχισε να πιέζει μήπως βρει κάποιο τέρμα στην αναμέτρηση ενώ στο 82’ είχε ωραία αντεπίθεση με τον Μάσουρεκ τελικό αποδέκτη ο οποίος μπήκε στη περιοχή και σούταρε με τον Μπάρκα ωστόσο να διώχνει σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα τα «καναρίνια» χάνουν μεγάλη ευκαιρία. Σέντρα από τα αριστερά με τον Μοράρ να γίνεται κάτοχος της μπάλας, να σουτάρει σε κενή εστία με τον Μπακάκη να κάνει το τάκλιν και να σώζει ενώ η μπάλα του στρώθηκε ξανά μπροστά με το σουτ του αυτή τη φορά να φεύγει πάνω από την εστία του Μπάρκα.

Ότι δεν κατάφερε η ομάδα του Αγρινίου το έκανε η ΑΕΚ με πολύ ωραία επίθεση που ολοκληρώθηκε με το πρώτο επίσημο τέρμα με τα χρώματα της ΑΕΚ, του Γιακουμάκη. Ο Αϊντάρεβιτς από τα αριστερά έδωσε στον Κλωναρίδη ο οποίος έκανε απευθείας τη μπαλιά με τον Κρητικό επιθετικό της ΑΕΚ από κοντά και με προβολή να κάνει το τελικό 4-0 στο παιχνίδι.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μιχάι, Ρότσα, Μοράρ, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ, Τσοκάνης, Χόρχε Ντίας, Κλέσιο (74’ Μαρινάκης), Μόρας (61’ Ρόσα), Χαντάκιας (52’ Ροντρίγκες).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Κόνε, Γαλανόπουλος, Λόπες (80’ Κλωναρίδης), Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος (70’ Γιακουμάκης), Αραούχο (85’ Αϊντάρεβιτς).