Πρωτοχρονιάτικος «περίπατος» για Ολυμπιακό με τρομερό Τομπσον

ΟΣΦΠ μπάσκετ 31/12/2017

Φορτσάρωντας στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα του Πανιωνίου με 87-65, μέσα σε εορταστικό κλίμα στο ΣΕΦ για την 10η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ανεβαίνοντας παράλληλα στο 8-2 και κλείνοντας με νίκη το 2017. Αποχώρησε με σφίξιμο στον δικέφαλο ο Ρόμπερτς.

Ο Χόλις Τόμπσον έκανε το καλύτερο του ματς με την «ερυθρόλευκη» φανέλα, αφού σημείωσε 24 πόντους με 6/9 3π.  Καλό παιχνίδι έκαναν και οι Μπόγρης, Ουίλτζερ που πέτυχαν από  11 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς φιλοξενούμενων ο Κράβιτς ήταν πρώτος σκόρερ με 13 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε... αγριεμένος την αναμέτρηση και με τους Ουίλτζερ και Μπόγρη να πρωταγωνιστούν, προηγήθηκε με 13-0 στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος ισορρόπησε και με τον Κράβιτς να βρίσκει τον δρόμο προς το «ερυθρόλευκο» καλάθι, μειώσε στους 6 (26-20) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πλησίασε στους τέσσερις (28-24, 12'), με καλάθι του Γούντσον. Ένα τρίποντο του Παπαπέτρου έφερε τον Ολυμπιακό στο +7 (33-26, 13'), όμως οι φιλοξενούμενοι, με... όπλο την ενέργεια των Νταλό και Δίπλαρου, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (41-41), στο 17ο λεπτό. Ουίλτζερ και Τόμπσον έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων στον Ολυμπιακό (47-41, 19'), ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +5 (50-45).

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στη τρίτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός έδειξε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το παιχνίδι και κράτησε τον Πανιώνιο χωρίς καλάθι για περίπου πέντε λεπτά. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 14 πόντων (59-45, 25'), ενώ στη συνέχεια προηγήθηκαν με 19 (67-48, 27'). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό σε αυτή την διαφορά (70-51), δίνοντας ουσιαστικά το δικαίωμα στους γηπεδούχους να... χαλαρώσουν στη συνέχεια.

Το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε... διαδικαστικά για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παλεύει στην άμυνα και ο Χόλις Τόμπσον δεν σταμάτησε να σκοράρει, με τους Πειραιώτες να  φτάνουν ακόμα και μέχρι το +26 (83-57, 36'). Τελικά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 87-65, κλείνοντας το 2017 με τον καλύτερο τρόπο.

Δεκάλεπτα: 26-20, 50-45, 70-51, 87-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 2 (11 ασίστ), Παπανικολάου 10 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, Ρόμπερτς (3 ), Μπόγρης 11, Ουίλτζερ 11 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουθντ), ΜακΛίν  7 (8 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 7 (1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαπέτρου 3 (1), Στρέλνιεκς 9 (1), Τόμπσον 24 )6/9 τρίποντα)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος):  Σακελλαρίου 7, Νταλό 11 (6 ριμπάουντ), Χέντερσον 5 (1), ΜακΝίλ, Σαρικόπουλος 4, Δίπλαρος 4, Κράβιτς 13, Καρακεχαγιάς 2, Καμπερίδης, Τσούπκοβιτς 10, Γούντσον 7 (1), Μαραγκίδης 2.