Συνέχισε από εκεί που ήταν

ΠΑΟΚ 06/01/2018

Άνετη επικράτηση του ΠΑΟΚ επί του Λεβαδειακού με 5-0. Ο ΠΑΟΚ υπερείχε σε όλη την διάρκεια του αγώνα και με κατοχή που ακομπούσε πολλές φορές το 80% έδειξε την κλάση του.

Ο Λεβαδειακός με μόνο δύο φάσεις σε όλο τον αγώνα δεν μπόρεσε να απειλήσει. Από δύο γκολ ο Κάμπος και ο Πρίγιοβιτς ενώ ο Μάτος είχε ανοίξει το σκορ.

O αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ έδειξε την κυριαρχία από το 1ο λεπτό με σουτ του Μαουρίτσιο που πέρασε άουτ.

Στην πρώτη σημαντική ευκαιρία του στο 18ο λεπτό σκόραρε με τον Μάτος έπειτα από σέντρα του Πέλκα στο δεύτερο δοκάρι.

Στο 36ο λεπτό η μπάλα, έπειτα από κάθετη πάσα, βρέθηκε στον Πρίγιοβιτς. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ δεν σκόραρε, αφού ήταν εκτός ισορροπίας.

Σε μια αντεπίθεση του Λεβαδειακού στο 41ο λεπτό ο  Γιακουμάκης σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τσίμιροτ πέσασε στην θέση του Κάνιας, ο οποίος φαίνεται να είχε τραυματιστεί από ένα χτύπημα στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια παράσταση τερμάτων. Αρχικά στο 48ο λεπτό ο Κάμπος πέρασε τρεις παίκτες και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0.

Έπειτα, στο 57ο λεπτό ο Πρίγιοβιτς εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Επασί και σκόραρε. Δύο λεπτά μετά ο Κάμπος πρόλαβε τον τερματοφύλακα και τον κρέμασε κάνοντας το 4-0.

Λίγο αργότερα ο βοηθός είχε έναν μυικό τραυματισμό και αντικαταστάθηκε από τον τέταρτο διαιτητή. Ο ΠΑΟΚ γυρνούσε την μπάλα γύρω από την περιοχή του Λεβαδειακού και ο Μαουρίτσιο στο 72ο λεπτό πλάσαρε άουτ.

Μια ακόμα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 79ο λεπτό με τον Μπίσεσβαρ να σουτάρει λίγο πάνω από την εστία.

Μία φάση είχε ο Λεβαδειακός στο δεύτερο ημίχρονο με τον Γιακουμάκη. Ο επιθετικός στο 86ο λεπτό σούταρε στην απέναντι γωνί αλλά ο Πασχαλάκης εκτινάχτηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 88ο λεπτό ο Αντιλέχου τράβηξε τον Πρίγιοβιτς μέσα στην περιοχή και δώθηκε πέναλντι. Ο Σέρβος το εκτέλσε άψογα και διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσαμπούρης έσμπρωξε την στημένη μπάλα για φάουλ του δικέφαλου και δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας (Τσίμιροτ 46'), Σακχόφ, Κάμπος, Πέλκας (Κουλούρης 64'), Λημνιός (Μπίσεσβαρ 76'), Πρίγιοβιτς

Λεβαδειακός: Επασί, Φαβάρο, Σένκα, Αντιλέχου, Τσαμπούρης, Νιάσε (Μητρόπουλος 64'), Ζαραδούκας (Μπελγκαζουάνι 58'), Ομπιόρα, Μαρκόβσκι, Γιουσούφ, Γιακουμάκης

Κάρτες: -/ Νιάσε, Τσαμπούρης(x2), Μπελγκαζουάνι

Σκόρερ: Μάτος 18', Κάμπος 48'/59', Πρίγιοβιτς 57'/89'