Δύσκολα τα πράγματα για τους Αγρινιώτες

Παναιτωλικός 06/01/2018

Για την 16η αγωνιστική της Σουπερ λίγκ η ΑΕΚ πηρέ άνετα την νίκη με 1-4 από τον Παναιτωλικό.

Για του κιτρινόμαυρους ντεμπουτάρισε ο Μασούντ. Το τέλος του αγώνα  βρήκε τους φιλάθλους να αποδοκιμάζουν τα «καναρίνια».

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυναμικά, με τον Παναιτωλικό να μην μπορεί να κυκλοφορήσει την μπάλα στο γήπεδο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το καταπληκτικό γκολ φάουλ του Μπακασέτα στο 6΄.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ μετά το γκολ που πέτυχε ήταν πιο επικίνδυνη εγκλωβίζοντας του γηπεδούχους. Το 0-2 το σημείωσε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος από την άσπρη βούλα στο 35΄.

Λίγο πριν το τέλος ο Παναιτωλικός έδειξε σημεία ζωής,  όμως οι κιτρινόμαυροι έκαναν το 0-3 στο 45 +1' με αριστοτεχνικό πλασέ του Αραούχο.

Στο σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου ακούστηκαν γιουχαρίσματα από τις εξέδρες.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ο Παναιτωλικός επιχείρησε να παραβίασει την εστία του Τσιντώτα, με την διπλή ευκαιρία του Μοράρ στο 49΄ και 51΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε πιο βελτιωμένος, όμως η ΑΕΚ σημείωσε το 0-4 στο 60΄ με το σουτ του Λόπες.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός μείωσε από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοραρ στο 68΄. Στα τελευταία  λεπτά της επανάληψης προσπάθησε ο «τίτορμος» αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλύτερο. Το 1-4 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Κίτρινες: Μπεχαράνο, Μιχάι - Τσιγκρίνσκι, Κονέ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Ροντρίγκες, Μιχάι, Μύγας (69΄ Μαρινάκης), Λουίς Ρόσα (46΄ Κλέζιο), Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ, Ρόσα (60΄ Τσοκάνης), Ντίας, Μοράρ.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Γκάλο, Κονέ, Μπακασέτας (52΄ Μασούντ), Γαλανόπουλος, Χριστοδουλόπουλος (60΄ Λόπες), Αραούχο (71΄ Γιακουμάκης), Λιβάγια.