Με το δεξί στο 2018 ο Άρης

ΑΡΗΣ 07/01/2018

O Άρης επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα Πόντου στο Κλεάνθης Βικελίδης και επέστρεψε στις νίκες, μετά τα δύο συνεχώμενα ισόπαλα αποτελέσματα στην Football League.

Νέα χρονιά και νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα από τον Δημήτρη Σπανό. Ο 48χρονος τεχνικός επανέφερε στο δεξί άκρο της άμυνας τον Μπούρμπο, τον Πασά πίσω από τον Διαμαντόπουλο ως επτελικό μέσο και τον Ντούνη στο αριστερό άκρο της επίθεσης, με τον Πλατέλλα να καλύπτει το δεξί. Ο Μουμίν με τον Ιντζόγλου διατηρήθηκαν σε ένα ακόμη ματς. Σόουζα, Δεληζήσης και Βαλεριάνος συμπλήρωναν την τετράδα της άμυνας και ο Καντιμοίρης σταθερά κάτω από τα δοκάρια.

Χρειάστηκε να περάσουν 14 λεπτά για τον ΑΡΗ ώστε να καταγράψει την πρώτη του τελική στην εστία του Λόπεθ. Και με το καλημέρα φρόντισε να την αξιοποιήσει στο έπακρο, δια ποδός Πλατέλλα. Ο 29χρονος εξτρέμ με σουτ στην κίνηση και αφού η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Απόλλωνα, άνοιξε το σκορ για τους γηπέδουχους,σημειώνοντας το 5ο τέρμα του τη φετινή σεζόν.

Αποβολή για Γεωργιάδη και... Καλαϊτζίδη

Την ώρα που ο ΑΡΗΣ πατούσε καλύτερα και έβλεπε τον Απόλλωνα να μην τον ανησυχεί, τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτρα στο 34ο λεπτό. Οταν δηλαδή ο Κυρίτσης απέβαλε τον Γεωργιάδη με δεύτερη κίτρινη και έφερε την προκλητική διαμαρτυρία του Δημήτρη Καλαϊτζιδη. Ο τεχνικός των “ποντίων” δεν σταματούσε να φωνάζει για την απόφαση του Κυρίτση, με αποτέλεσμα στο 38' να αποβληθεί από τον πάγκο και να πάρει τη άγουσα για τα αποδυτήρια.

Ιδανική επιστροφή για Ντούνη

Ο Μάρκος Ντούνης συνδύασε την επιστροφή του στο αρχικό σχήμα με γκολ, βάζοντας λίγο πριν την ανάπαυλα τις βάσεις για ένα εύκολο δεύτερο μέρος. Ο 25χρονος εξτρέμ σκόραρε με κοντινή προσπάθεια μετά από αντεπίθεση και έστειλε την ομάδα του με το υπέρ της 2-0 στα αποδυτήρια.

Πιο ήρεμο το Β ημίχρονο

Το γκολ του Ντούνη έδωσε στον ΑΡΗ ψυχολογία και ώθηση, δύο στοιχεία που εξαργύρωσε με τις συνεχόμενες φάσεις που δημιούργησε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. Οι γηπεδούχοι ήταν μονίμως στην επίθεση και στο 58' έφτασαν κοντά στο 3-0 , με τον Λόπεθ να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ντούνη και στη συνέχεια τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Σαμαρά. Μόλις ένα λεπτό αργότερα ο ΑΡΗΣ είχε ακόμη μία μεγάλη φάση, όμως ο Λόπεθ σταμάτησε δύσκολα και πάλι το σουτ του Διαμαντόπουλου.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, με τον ΑΡΗ να έχει τους χώρους όχι όμως και το καθαρό μυαλό στην επίθεση για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ. Με εξαίρεση το σουτ του Παυλίδη στο 63' -μπλόκαρε ο Λόπεθ- και τη βολίδα του Βαλεριάνου στο 80 που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, το υπόλοιπο του αγώνα δεν επεφύλασσε κάτι άλλο αξιόλογο, με το 2-0 του πρώτου μέρους να παραμένει μέχρι το φινάλε.