Νίκη- ανάσα και με την... «βούλα»!

Παναθηναϊκός 07/01/2018

Ο Παναθηναϊκός πήρε νίκη- ανάσα με 2-0 επί του Πλατανιά στην Λεωφόρο, για την 16η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Σκόρερ και των δύο τερμάτων ο Βιγιαφάνες, με τον ίδιο τρόπο, από το σημείο του πέναλτι. Ο Πλατανιάς αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Ντικαμονά στο 83'.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, έχασε πολλές ευκαιρίες και τελικά κατέκτησε τους τρεις βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο πίεσε αρκετά για το γκολ, έχοντας αρκετές φάσεις, όμως κρητική ομάδα είχε σε μεγάλη ημέρα τον τερματοφύλακα της.

Δύο φάσεις του Μουνιέ στο 12ο και στο 21ο λεπτό, είδε τον Κλιάγιτς να αποκρούει τα σουτ του Γάλλου μεσοεπιθετικού.

Συνολικά, ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο μέρος, έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες (10 τελικές) αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και τελικά προηγήθηκαν στο 71ο λεπτό. Μετά από σουτ του Βιγιαφάνες, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντικαμόνε και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Ο Αργεντίνος μέσος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, κάνοντας το 1-0.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε πάλι με το ίδιο τρόπο, με πέναλτι του Βιγιαφάνες στο 90ο λεπτό.

Κίτρινες: Μουνιέ, Δώνης - Δημούτσος, Κοροβέσης, Στάμου, Αγγελόπουλος, Καρυπίδης.

Παναθηναiκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Ινσούα, Λουντ (46' Χίλιεμαρκ), Τζανδάρης, Βιγιαφάνιες, Μουνιέ (80' Χατζηγιοβάνης), Αλτμαν, Πίσπας (62' Δώνης).

Πλατανιάς (Μάνουελ Ρόκα): Κλιάγιτς, Ντικαμονά, Καρυπίδης, Βάντερσον, Ουές (43' Στάμου0, Δημούτσος, Αγγελόπουλος, Κοροβέσης, Ενσικουλού, Παπανικολάου (68' Πετρόπουλος), Γκρζέλτσακ (46' Ντουαλά).

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.