Ήττα ξανά για τους «κυανόλευκους»

ΠΑΣ Λαμία 07/01/2018

Την δεύτερή της ήττα γνώρισε η Λαμία (0-1) στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής Σούπερ λιγκ, που υποδέχθηκε την Ξάνθη σε ένα ματς δύσκολο και με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες.

Ωστόσο, η Ξάνθη κατάφερε να βγει νικήτρια, από το προβάδισμα που πήρε στο πρώτο ημίχρονο και διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Μεχία στο 34΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Χωρίς τίποτα το αξιοσημείωτο κύλησαν τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Μετά το πρώτο 20λεπτο άρχισε να υπάρχει κάποια κινητικότητα στο γήπεδο απο την πλευρά της Λαμίας. Δύο καλές φάσεις χρεώθηκαν στον Τσούκαλο χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Κι έτσι η Ξάνθη βρήκε πρόσφορο έδαφος για να κάνει το 0-1 από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μεχία (34').

Η Λαμία ολοκλήρωσε τις αλλαγές της σχετικά νωρίς προσπαθώντας να αλλάξει την κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.

Ήθελε απεγνωσμένα το γκολ  έστω για να κερδίσει τον βαθμό της ισοπαλίας κάτι που τελικά δε κατάφερε. Χωρίς καλή ανάπτυξη και με μεγάλη σύγχυση δεν κατάφερε να επικρατήσει ή τουλάχιστον να μειώσει.

Η Ξάνθη με καλή αμυντική διάταξη δεν άφησε διαδρόμους προς την εστία της και κράτησε σχετικά εύκολα το υπέρ της σκορ και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Κίτρινες κάρτες: Ντουρίτσκοβιτς, Βάντερσον / Μεχία, Φλίσκας

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Όμο (46΄ Αναστασόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Τσούκαλος, Μπλάζιτς, Πίτι, Βάντερσον (72΄ Καραγιάννης), Βουό (46΄ Ακόστα).

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Ντε Λούκας (80΄ Μελιόπουλος), Λουσέρο, Μεχία, Κασάδο, Λισγάρας, Γέντριτσεκ, Σβάρνας, Φασίδης (74΄ Σιλά), Φλίσκας, Τριάδης (56΄ Ντουρίτσκοβιτς).