Προκρίθηκε στην επόμενη φάση ο ΠΑΣ γλυκιά ήττα για την ΑΕΛ

Ελλάδα 10/01/2018

Για τα  προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε εύκολη νίκη με 4-0 στους «Ζωσιμάδες» κόντρα  στον Λεβαδειακό. Ενώ η ΑΕΛ πήρε άξια την πρόκριση από την Ξάνθη.

Ο Άγιαξ της Ηπείρου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση φιλοδωρώντας τους Βοιωτούς με τέσσερα γκολ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανήμποροι αντιδράσουν στον αγριεμένο ΠΑΣ όπου ανέτρεψε άνετα 1-0 του πρώτου αγώνα. Το 1-0 το πέτυχε ο Τζημόπουλος στο 30΄ με εξαιρετική προβολή έπειτα εκτέλεση κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα στο 38΄ Ο Πέδρο Κόντε διπλασιάζει τα τέρματα. Στην επανάληψη ο Κόντε σφράγισε την πρόκριση της ομάδας του με το  πλασέ στο 79΄. Ενώ το κερασάκι στην τούρτα το πέτυχε ο  Γαρουφαλιάς στο 90+2΄με σουτ.

Γλυκιά ήττα με 2-0 της ΑΕΛ κόντρα στην Ξάνθη οι ακρίτες προσπάθησαν να ισοφαρίσουν το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα και πίεζαν, ωστόσο η ΑΕΛ άντεξε και προκρίθηκε. Τα γκολ τα πέτυχαν οι Μελιόπουλος στο 27΄ και Σιλά στο 62΄.