Δύσκολα στα ημιτελικά η Παρί,πέρασαν Ρεν και Μονπελιέ

Ευρώπη 11/01/2018

Η Ρέν προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Γαλλίας καθώς επιβλήθηκε με 4-2 της Τουλούζ καθώς επιβλήθηκε με 4-2. Η ομάδα της Βρετάνης προηγήθηκε στο 21 με αυτογκόλ του Γιαγκό, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν στο 40ο λεπτό με τον Σιλά. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Μπουρίγκο. Στο 63 όμως το παιχνίδι ήρθε ξανά στα ίσια με σκόρερ τον Σανογκό. Όμως η Ρέν βρήκε τη λύση στα τελευταία λεπτά με την χρυσή αλλαγή τον Χουνού να μπαίνει στο 82 και να σκοράρει στο 86 και στο 93 δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Η Μονπελιέ πέρασε και εκείνη στα ημιτελικά της διοργάνωσης καθώς κέρδισε δίκαια με 0-1 την Ανζέ με γκόλ στο 86ο λεπτό του Μπενζά καθώς ήταν ελαφρώς καλύτερη σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι μέσα σε λίγες μέρες αποκλείονται σε δεύτερι σερί διοργάνωση καθώς έχασαν την Κυριακή και στο κύπελλο Γαλλίας απο την Λοριάν με 0-2.

Στούς 4 πέρασε και το φαβορί η Παρί που κέρδισε με 0-2 στην έδρα της Αμιάν. Οι Παριζιάνοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αποβολή του τερματοφύλακα των γηπεδούχων Γκουτνέρ στο 34 και απο την αρχή μέχρι το τέλος είχαν την υπεροχή στο παιχνίδι καθώς πραγματοποίησαν και 20 τελικές προσπάθειες. Το γκόλ που έψαχναν το βρήκαν στο 53 με πέναλντι του Νειμάρ στο 53, ενώ σημείωσαν και δεύτερο τέρμα με τον Ραμπιό στο 78ο λεπτό. Έτσι είναι μέσα σε όλους τους στόχους τους και θα προσπαθήσουν να κατακτήσουν όσα περισσότερα τρόπαια μπορούν.

Αποτελέσματα:

Νις- Μονακό 1-2 (18’ Πλεά – 3’ Λεμάρ, 37’ Ντιακαμπί)

Ρεν- Τουλούζ 4-2( 21 αυτ. Γιαγκό, 42’ Μπουρίγκο, 86’,90+3 Χουνού – 40’ Σιλά, 63’ Σανογκό)

Ανζέ- Μονπελιέ 0-1 (86’ Μπενζά)

Αμιάν- Παρί Σεν Ζερμέν 0-2 (53’ πεν. Νειμάρ, 78’ Ραμπιό)