Κατώτερη η Ρεάλ απέναντι στη Νουμάνθια

Ευρώπη 11/01/2018
Στην Ισπανία σήμερα για το κύπελλο είχαμε τρεις αγώνες. Η Ρεάλ υποδέχτηκε την Νουμάνθια. Οι φιλοξενούμενοι σε όλη την διάρκεια κοιτούσαν την "βασίλισσα" στα ματιά και κατάφεραν να πάρουν την ισοπαλία. Το αποτέλεσμα ίσως ακόμα και να τους αδικοί καθώς όλο το δεύτερο ημίχρονο ήταν δικό τους. Στους άλλους δύο αγώνες η Λεγκανές με γκολ εκτός έδρας πήρε την πρόκριση εναντίον της Βιγιαρεάλ, ενώ διαδικαστικός ήταν ο αγώνας της Αλαβές με την Φορμεντέρα.

Στο Μπερναμπέου η Ρεάλ φιλοξένησε την Νουμάνθια. Οι "Μαδριλένοι" κατέβηκαν με την δεύτερη ομάδα και μόνο τον Carvajal να είναι από την βασική εντεκάδα. Το σκορ άνοιξε ο Lucas Vasquez με κεφαλιά στο 11ο λεπτό. Όμως η Νουμάνθια με τον Guillermo σκόραρε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μετά από γρήγορη αντεπίθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν αλλά δέχτηκαν γκολ στο 59ο λεπτό. Μια σέντρα από τα αριστερά είχε αποδέκτη τον Mayoral, ο οποίος με κεφαλιά έδωσε την μπάλα στον Vasquez και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1. Η Νουμάνθια δεν τα παράτησε και συνέχισε το εξαιρετικό της παιχνίδι. Στο 82ο λεπτό απέδωσε καρπούς καθώς ο Guillermo εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του και με μία απίθανη γυριστή κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Casilla και έκανε το τελικό 2-2. Το πάθος των παικτών να μην χάσουν από τους πρωταθλητές κόσμου φάνηκε στην τελευταία φάση. Ο αρχηγός της Νουμάνθια πήρε δεύτερη κίτρινη όταν σε αντεπίθεση τράβηξε την φανέλα του Isco για να μην βγει μπροστά η Ρεάλ.

Η Λεγκανές μπορεί να έχασε αλλά λόγω το γκολ εκτός έδρα πήρε την πρόκριση. Το σκορ άνοιξε ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Nabil El Zhar, στο 31ο λεπτό. O Naranjo έβγαλε μόνο του τον Μαροκινό και αυτόε κρέμασε τον τερματοφύλακα. Η Βιγιαρεάλ ισοφάρισε στο 48ο λεπτό με σουτ του Raba έπειτα από ένα εξαιρετικό κατέβασμα της μπάλας. Στο 89ο λεπτό ο Cheryshev έδωσε ελπίδες πρόκρισης στους φίλους της ομάδας του αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω. Στο αγώνα βασικός για την Λεγκανές ήταν ο Δημήτρης Σιόβας.

Η Αλαβές με οδηγό το πρώτο παιχνίδι νίκησε την Φορμεντέρα. Τα δύο γκολ σημειώθηκαν στο 2ο ημίχρονο. Το πρώτο το έβαλε ο Demirovic στο 55ο λεπτό. O Sobrino τον έβγαλε μόνο του μπροστά στο τέρμα και αυτός πλάσαρε για να ανοίξει το σκορ. Στις καθηστερήσεις ο Alfonso χτήπυσε στην αντεπίθσεη μόνος του και με ένα δυνατό σουτ από πλάγια θέση σημείωσε το 2-0.