Και Κύπελλο και πρωτάθλημα...

Ατρόμητος 11/01/2018

Ο Ατρόμητος πέρασε στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας, νικώντας με 1-0 στο Περιστέρι, τον Αστέρα Τρίπολης.

Οι Περιστεριώτες επικράτησαν και στη ρεβάνς, με το ίδιο σκορ και πανηγύρισαν την πρόκριση στους «8». Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Καρασαλίδης στο 29ο λεπτό.

Μέσα σε όλους τους τίτλους ο Ατρόμητος, με τον κόσμο να ονειρεύεται το νταμπλ... που έδωσε το σύνθημα.

Ο αγώνας;

Ορεξάτες μπήκανε οι δύο ομάδες παρά τον βρεγμένο αγωνιστικό χώρο, με τον Αστέρα Τρίπολης να πιέζει στο πρώτο εικοσάλεπτο για το γκολ.

Ο Ατρόμητος  ουσιαστικά στην πρώτη του επίσκεψη με αξιώσεις, πέτυχε το γκολ στο 29ο λεπτό. Ο Γιαννούλης εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξία και ο Καρασαλίδης με ωραία κεφαλιά, νίκησε τον Αθανασιάδη.

Στο 34ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι. Ο Ουάρντα βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, η μπάλα με τα φάλτσα που πήρε, βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Περιστεριώτες είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και απλά έπαιζαν με τον χρόνο.

Στο 53ο λεπτό οι γηπεδούχοι σε αντεπίθεση και μετά από ωραίο συνδυασμό, Ουάρντα, Ντιγκινί και Μάντσον, ο τελευταίος έπιασε το δυνατό σουτ από την περιοχή, με τον Αθανασιάδη, να αποκρούει.

Στο επόμενο λεπτό, νέα ευκαιρία για τον Ατρόμητο, όμως η κεφαλιά του Ουάρντα, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 56ο λεπτό οι Αρκάδες έμειναν με δέκα παίκτες, σε μαρκάρισμα του Σελίν, ο οποίος είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και με το αριθμητικό μειονέκτημα των φιλοξενούμενων, ο Ατρόμητος κράτησε το υπέρ του σκορ και την πρόκριση.

Κίτρινες:  Σελίν (Χ2), Κυριακόπουλος

Κόκκινες: Σελίν

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς, Χατζηισαΐας, Ούμπιδες (89' Kυριακίδης), Ουάρντα, Καρασαλίδης, Ντιγκινί (67’ Νταουντα), Μάντσον, Σάκιτς, Βασιλακάκης (71’Μπουσουλάτζιτς) , Γιαννούλης, Ρισβάνης

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας (56’ Μπέρτος), Σελίν, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας (61’ Αντζούλας), Μουνάφο, Τόνσο, Τσιλιανίδης, Μανιάς (69’ Γκοντό)

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.