Εδώ είναι ΟΑΚΑ!

ΠΑΟ μπασκετ 11/01/2018

Ακόμη μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο κλειστό του ΟΑΚΑ από τον Παναθηναικό Superfoods ο οποίος πήρε εύκολα τη νίκη με 84-75 κόντρα στην Μπαρτσελόνα, φτάνοντας τις 12 στην Ευρωλίγκα. Σε δαιμονιώδη βραδιά ο Νικ Καλάθης ο οποίος σημείωσε double-double (17 πόντους-12 ασίστ) αλλά και ο Τζέιμς Γκιστ (17π.) με τους Νίκο Παππά και Κρις Σίνγκλετον να τους ακολουθούν με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα αλλά και το προβάδισμα ωστόσο η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, εκμεταλλευόμενη τα λάθη των «πρασίνων» σε άμυνα και επίθεση αντίστοιχα. Το μπλακ άουτ των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ έφερε τους φιλοξενούμενους στο 10-16. Το 6-0 σερί δια χειρός Νικ Καλάθη ωστόσο (4 πόντοι - 1 ασίστ), έφερε το ματς στα ίσα, με τον Έλληνα γκαρντ να φτάνει τους 8 πόντους στο παιχνίδι. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται πίσω στο σκορ (17-19) και να μην έχει πετύχει τρίποντο (0/4).

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να πληγώνει το «τριφύλλι» από τη περιφέρεια (4/7), και στο δεύτερο δεκάλεπτο, διατηρώντας το προβάδισμά της στο παιχνίδι (24-29). Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν έβρισκαν τρόπο να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ στα μισά της περιόδου, με μόνο κίνδυνο για την άμυνα της Μπαρτσελόνα τον Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος σημείωσε 8 πόντους στο δεκάλεπτο. Η αντεπίθεση του «τριφυλλιού» ξεκίνησε από το 27-34 και με ένα εκπληκτικό σερί 9-0, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα κάνοντας το 36-34, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Να σημειώσουμε πως οι «πράσινοι» είχαν μόλις 1/10 τρίποντα και 5/11 ελεύθερες βολές, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νωθρά το τρίτο δεκάλεπτο, με την Μπαρτσελόνα να πραγματοποιεί ένα σερί 6-0 για να φτάσει στο 36-40, ωστόσο οι «πράσινοι» κατάφεραν γρήγορα να ανακτήσουν τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας στο 46-40 κάνοντας ένα σερί 10-0. Κύριος πρωταγωνιστής της ανατροπής ήταν η ασφυκτική άμυνα του «τριφυλλιού» αλλά και ο Τζέιμς Γκιστ ο οποίος έφτασε τους 15 πόντους στο παιχνίδι, όντας ουσιαστικός και στις δύο άκρες του παρκέ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι ιδιαίτερα κακός από τη περιφέρεια έχοντας μόλις 2/16 τρίποντα, ωστόσο αυτό δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τους «πράσινους», οι οποίοι έφτασαν εύκολα στο 54-48, το οποίο ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 65-56, με τον «δαιμονισμένο» Νικ Καλάθη να φτάνει σε double-double, έχοντας σημειώσει 15 πόντους και μοιράσει 10 ασίστ, ενώ είχε επίσης 4 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Η Μπαρτσελόνα έδειχνε σαστισμένη, μην μπορώντας να σταματήσει την επιθετική κρούση των «πρασίνων», οι οποίοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ, με το σκορ να είναι στο 67-57. Ο Νίκος Παππάς εξελίχθηκε κομβικός καθώς σημείωσε 15 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο γινόμενος ένας εκ των πρωταγωνιστών μιας ακόμη νίκης του «τριφυλλιού» στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Το «πράσινο» πάρτι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει εύκολα τη νίκη με 84-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-34, 54-48, 84-75.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρίβερς 3 (0/6 τρίποντα), Παππάς 15 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Ντένμον 2, Γκιστ 15 (5/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 4, Λοτζέσκι 6, Καλάθης 17 (8/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 λάθος), Αντετοκούνμπο 2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Ρίμπας 10 (2), Χάνγκα 3 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Ναβάρο 7 (1/4 τρίποντα), Ερτέλ 18 (4/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Βεζένκοφ 2, Οριόλα 7, Κόπονεν 5 (1), Κλαβέρ, Τόμιτς 12 (6/6 δίποντα, 0/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Μοερμάν 11 (1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).