Ανατροπή για Εσπανιόλ, καταιγιστική η Μπαρτσελόνα

Ευρώπη 12/01/2018

Για το Κύπελλο Ισπανίας σήμερα η Μπαρτσελόνα κατατρόπωσε την Θέλτα με σκορ 5-0 . Ασταμάτητη σε όλο τον αγώνα οι "μπλαουγκράνα". Η Εσπανιόλ ανέτρεψε το 1-2 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκε σε βάρος της Λεβάντε. Σε ένα αγώνα με πολλές φάσεις η Σεβίλλη κέρδισε με 2-1 την Κάδιθ έχοντας ως αποτέλεσμα την πρόκριση των "σεβιγιάνων" στους προημιτελικούς.

Η Εσπανιόλ με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο πήρε την πρόκριση αφού ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα. Το σκορ άνοιξε ο Baptistao αφού βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Fernandez και να τον νικάει στο 14ο λεπτό. Η πλήρη ανατροπή του σκορ έκανε ο Moreno στο 34ο λεπτό. Χαμός δημιοργήθηκε στην άμυνα της Λεβάντε, η μπάλα κατέληξε στον Moreno και έπειτα στα δίχτυα.

Με σκορ 2-1 και σε συνδυασμό με το 0-2 του πρώτου αγώνα η Σεβίλλη πέρασε εύκολα εναντίον της Κάδιθ. Οι φιλοξενούμε παρότι δεν είχαν και πολλές ελπίδες προσπάθησαν να κάνουν το δικό τους παιχνίδι. Όμως στο 31ο λεπτό o Ben Yedder πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Yanez και άνοιξε το σκορ. Ο Correa με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 2-0 στο 54ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε εν τέλει η Κάδιθ ήταν να μειώσει το σκορ στο 86ο λεπτό. Ο Alvaro Garcia βρέθηκε στην περιοχή και κρέμασε τον Rico για το τελικό σκορ.

Η Μπαρτσελόνα χόρεψε μέσα στο σπίτι της και κέρδισε με 5-0 την Θέλτα. Τέσσερα γκολ μέσα σε 18 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο! Ο Messi άνοιξε το σκορ με ένα σουτ από το όριο της περιοχής μετά από γύρισμα της μπάλας από τον Jordi Alba στο 13ο λεπτό. Παρόμοιο και το δεύτερο γκολ μετά από δύο λεπτά. Στο 28ο λεπτό οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Αργεντίνο να βγάζει μπαλιά και τον Jordi Alba να προλαβαίνει την έξοδο του Alvarez. Λίγο αργότερα, στο 31ο λεπτό λάθος πάσα του Sisto προς το τερματοφύλακα και ο Suarez δεν έχασε ττην ευκαιρία να κάνει το 4-0. Στο 59ο λεπτό ο Dembele πήρε την θέση του Messi. O Γάλλος παίρνει χρόνο συμμετοχής μετά τον τραυματισμό του. Μάλιστα εκτέλεσε κόρνερ στο 87ο λεπτό με αποδέκτη και σκόρερ τον Rakitic για το τελικό 5-0.