Εφιάλτης στην Βιτώρια!

ΟΣΦΠ μπάσκετ 12/01/2018

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έκανε ένα από τα χειρότερα ματς της ιστορίας του γνωρίζοντας συντριβή άνευ προηγουμένου από τη Μπασκόνια με 86-54. Δέχθηκαν 36 πόντους μόνο στη τρίτη περίοδο οι Πειραιώτες!

Στην 17η αγωνιστική της Euroleague οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν ντροπιασική ήττα στην Βιτώρια και έπεσαν στο 12-5 και την δεύτρη θέση ισοβαθμόντας με τον Παναθηναϊκό και πλέον η διπλή αγωνιστική της ερχόμενης εβδομάδας μπορεί να είναι κομβική. Οι Βάσκοι ανέβηκαν στο 8-9 και είναι μια νίκη μακρία από την 8η θέση.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βόιντγκμαν με 19 πόντους, ενώ από 13 πρόσθεσαν οι Πουριέ και Μπομπουά. Από πλευράς φιλοξενουμένων ο μόνος διασωθέν ήταν ο Πρίντεζης με 13 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και με 2/2 τρίποντα (Μάντζαρης, Πρίντεζης) προηγήθηκε με 0-8 (2’). Οι γηπεδούχοι θέλησαν να ακουμπάνε σε κάθε επίθεση τη μπάλα στον Πουαριέ ο οποίος μπορεί να σκόραρε 5 γρήγορους πόντους, αλλά το έκανε με πολλές προσπάθειες ενώ στην άλλη πλευρά ο Σπανούλης με το τέταρτο τρίποντο της ομάδας (δεύτερο δικό του) έκανε το 10-17 (7’).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπασκόνια έγινε πιο επιθετική στην άμυνα της και με κάποια εύκολα καλάθια που βρήκε μείωσε σε 25-27 (15’). Ο Πουαριέ με τον Γκαρίνο βοήθησαν την Μπασκόνια να βρει ρυθμό στην επίθεση και την ώρα που οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αναλώνονταν μόνο σε σουτ τριών πόντων, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν (34-30, 18’).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με την Μπασκόνια να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ τους Πειραιώτες. Οι Βάσκοι έτρεχαν στον αιφνιδιασμό, έπαιρναν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και με το σερί τους να φτάνει το 15-0 βρέθηκαν στο +12 (42-30, 23’). Ο Φόκτμαν δεν «έβλεπε» τον ΜακΛιν με τον Αμερικανό του Ολυμπιακού να είναι σε κακή βραδιά και στις δύο πλευρές και ο Γερμανός ευστόχησε για 60-36 (27’).

Όσο κι αν ήθελε ο Ολυμπιακός να μειώσει τη διαφορά δεν τα κατάφερνε. Αφενός οι επιλογές του σε άμυνα κι επίθεση θύμιζαν ομάδα πολύ κατώτερου επιπέδου και αφετέρου οι Βάσκοι τον βρήκαν… μπόσικο κι είπαν να το εκμεταλλευτούν μην αφήνοντας το πόδι από το γκάζι (72-42, 30’). Οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν το παραμικρό, δεν έδειξαν αντίδραση και η Μπασκόνια δεν είδε τη διαφορά να πέφτει ποτέ κάτω από τους 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-30, 72-44, 86-54

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιντόζα 6 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τίμα, Βόιτμαν 19 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπομπουά 13, Τζάνινγκ 8 (2), Ντιόπ 6, Γκρέιντζερ 5 (1 τρίποντα, 7 ασίστ), Πουαριέ 13 (9 ριμπάουντ), Τζόουνς (6 ριμπάουντ), Σενγκέλια 9 (1), Γκαρίνο 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): MακΛίν 5, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 6 (2/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Μιλουτίνοφ 6, Στρέλνιεκς 1, Πρίντεζης 13 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μάντζαρης 6 (1/8 τρίποντα), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης 2, Ουίλτζερ, Τόμπσον 5