Νίκες για Αννόβερο,Άουγκσμπουργκ και Στουτγκάρδη

Ευρώπη 13/01/2018

Για την 18η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα η Άιντραχτ Φρανκφούρτης ήρθε ισόπαλη με 1-1 με την Φράιμπουργκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 28ο λεπτό με τον Χάλερ, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 51’ με τον Κόχ. Φοβερό παιχνίδι στο Αννόβερο όπου η τοπική ομάδα έκανε απίστευτη ανατροπή και κέρδισε με 3-2 την Μάιντς και ελπίζει πλέον σε κάποια ευρωπαΪκη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι όπως όλα δείχνουν θα παλέψουν μέχρι τέλους για την παραμονή τους στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν με δύο γκολ πίσω με γκολ των Μούτο στο 26’ και Χάκ στο 31, κατόρθωσαν να κάνουν την ολική ανατροπή με χατ τρίκ του σεντερ φορ τους Fullkrug που βρέθηκε σε απίστευτη μέρα και πέτυχε 3 τέρματα στο 33’,στο 35’ πεν. Και στο 75ο λεπτό.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ‘Αουγκσμπουργκ με 1-0 επί του Αμβούργου και πλησίασε τις ευρωπαΪκες θέσεις. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 45’ ο Κου Τζα-τσέολ. Στη Βρέμη η Βέρντερ έμεινε στο 1-1 με την Χοφενχάιμ, ένα αποτέλεσμα που δεν βοηθάει ούτε τους γηπεδούχους μάχονται για την αποφυγή του υποβιβασμού, ούτε τους φιλοξενούμενους που παλεύουν για ένα καλό ευρωπαΪκό εισητήριο. Στο 39ο λεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Χιούμπνερ, ενώ η Βέρντερ ευτύχησε να ισοφαρίσει με τον Γκέμπρε Σελασιέ στο 63’.

Τέλος σημαντική νίκη πέτυχε η Στουτγκάρδη με 1-0 επί της Χέρτα και ανάσανε βαθμολογικά καθώς αποσπάστηκε 4 βαθμούς απο τις θέσεις υποβιβασμού. Για 58 λεπτά αγωνίστηκε και ο διεθνής Τάσος Δώνης. Το μοναδικό τέρμα του παιχνιδιού πέτυχε στο 78ο λεπτό με αυτογκόλ ο Στάρκ.

Τα αποτελεσματα και οι σκόρερ της 18ης αγωνιστικής:

Μπάγερ Λεβερκούζεν- Μπάγερν Μονάχου 1-3 (70’ Βόλαντ – 32’ Μαρτίνεζ,59 Ριμπερί,90+1 Ροντρίγκεζ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης- Φράιμπουργκ 1-1 (28’ Χάλερ – 51’ Κοχ)

Αννόβερο-Μάιντς 3-2 (33’,35’,75’Fullkrug- 26’ Μούτο, 31’ Χακ)

Άουγκσμπουργκ-Αμβούργο 1-0 (45’ Κου Τζα-τσέολ)

Βέρντερ Βρέμης- Χόφενχαίμ 1-1 (63’ Γκέμπρε Σελασιέ – 39΄ Χιούμπνερ)

Στουτγκάρδη-Χέρτα 1-0 (78’ αυτ. Στάρκ)

Λειψία- Σάλκε 13/1 19:30

Κολωνία- Γκλάντμπαχ 14/1 16:30

Μπορούσια Ντόρτμουντ- Βόλφσμπουργκ 14/1 19:00