Άνετη η Τότεναμ , φωτιά ο Κέιν για άλλη μια αγωνιστική

Ευρώπη 13/01/2018

Στο Γουέμπλεϊ η Τότεναμ πήρε άνετη νίκη με 4-0 την κόντρα στην Έβερτον στο πλαίσιο της 23 αγωνιστικής της Πρέμιερ λίγκ.

Η ομάδα του Ποτσετίνο πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με την Έβερτον να μην μπορεί να ανταποκριθεί.  Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν  στο σκορ στο 25' με δράστη τον Σον έπειτα από πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια από Έρικσεν και Όριερ.  Πριν το γκολ των Λονδρέζων στο 22΄η ομάδα του «μέρσεϊσαϊντ» πανηγύρισαν γκολ του Ρούνεϊ όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στην επανάληψη η Τότεναμ μπήκε πάλι πιο δυναμικά με την Έβερτον απλά να έχει το ρόλο του κομπάρσου. Το 2-0 το πέτυχε το κανόνι Χάρι Κέιν στο 48΄ μετά από την προσπάθεια του Σον, βέβαια υπάρχουν υποψίες για οφσάιντ  αλλά ο βοηθός κράτησε κάτω την σημαία. Λίγα λεπτά αργότερα ο Κέιν έκανε το 3-0 στο 59΄υστερα από την χαμηλή σέντρα του Ντάιερ.  Η ασταμάτητη Τότεναμ δεν έδειξε έλεος στην ανήμπορη Έβερτον και στο 81΄ πέτυχε το 4-0 με σκόρερ το Έρικσεν.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Τότεναμ: Γιορίς, Σάντσεζ, Βερτόνγκεν, Οριέ, Ντέιβις, Ντεμπελέ (82’ Σισοκό), Ντάιερ (74’ Γουανιάμα), Έρικσεν (87’ Λαμέλα), Σον, Ντέλε Άλι, Κέιν

Έβερτον: Πίκφορντ, Χόλγκεϊτ, Γιαγκέλκα, Κένι, Μαρτίνα, ΜακΚάρθι (72’ Σνάιντερλεν), Γκουέιγ, Σίγκουρτσον, Μπολάσι (57’ Λένον), Ρούνεϊ, Τοσούν  (62΄ Κάλβερτ-Λιούιν)