Δεύτερη με διαφορά

Ευρώπη 13/01/2018

Η Λειψία υποδέχθηκε στην Red Bull Arena την Σάλκε για την 18η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Δύο ομάδες ισάξιες με πολύ καλές εμφανίσεις που ήθελαν και οι δύο το «τρίποντο».

Χωρίς να ήταν καλύτερη η Λειψία στο πρώτο ημίχρονο, πήρε το πάνω χέρι κάνοντας το 1-0. Όμως η Λειψία μετά το 65΄ γκάζωσε, γάζωσε και κατατρόπωσε την Σάλκε κάνοντας ένα εξαιρετικό παιχνίδι χωρίς καν  να της αφήσει περιθώρια αντίδρασης.

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς κλασσικές ευκαίριες, με εξαίρεση μία στην αρχή, ένα πέναλτι στο 37’, το οποίο απέκρουσε ο Όγκουστεν και 4 λεπτά μετά το χαμένο πέναλτι, η Λειψία (στο 41’) άνοιξε το σκορ με το τέρμα του Κειτά.

Στο 55’ λεπτό ο Νάλντο έδωσε για άλλη μια φορά την λύση για την Σάλκε κάνοντας το 1-1.

Λίγο έλειψε στο 65 ‘ λεπτό η Σάλκε να περάσει μπροστά στο σκορ , αλλά τελικά δεν τα κατάφερε κι έτσι στο 69’ ήρθε η απάντηση του Βέρνερ κάνοντας το 2-1.

Χωρίς να αφήσει περιθώρια η Λειψία στην Σάλκε στο 71’ έκανε το 3-1 με εξαιρετικό κατέβασμα και σουτ του Μπρούμα, που  διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάμπιτζερ , Νάσταζικ , Κειτά , Καλιγκιούρι

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάσι, Λάιμερ, Όρμπαν, Ουπαμεκανό, Μπερνάρντο, Ντέμε, Καμπλ, Ναμπί Κεϊτά (67' Γιουσούφ Πόουλσεν), Ζάμπιτσερ, Μπρούμα (84' Ίλσανκερ), Ογκουστέν (63' Βέρνερ).

ΣΑΛΚΕ (5-3-2): Φέρμαν, Καλιτζούρι, Σταμπουλί, Νάλντο, Νάστασιτς, Οσίπκα, Μαξ Μάιερ, Σεπφ (55' Πιάτσα), Αρί (82' Κονοπλιάνκα), Ντι Σάντο (55' Εμπολό), Μπούργκσταλερ.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Λεβερκούζεν - Μπάγερν 1-3 (70' Φόλαντ / 32' Χάβι Μαρτίνεθ, 59' Ριμπερί, 91' Χάμες Ροντρίγκες)