Σημαντικό διπλό σε μια δύσκολη έδρα

Ευρώπη 14/01/2018

Η Βαλένθια ζορίστηκε μόνο στα τελευταία λεπτά και επικράτησε με 1-2 της Λα Κορούνια στο Ριαθόρ. Οι ΄’νυχτερίδες’’ χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκόρ στο 37ο λεπτό όταν ο Ροντρίγκο πάσαρε στον Γκουέδες και εκείνος έκανε ένα χλιαρό σούτ που φαινόταν εύκολο για τον Ροyμπέν, όμως εκείνος έκανε τεράστιο λάθος καθώς δεν υπολόγισε σωστά την μπάλα και πέρασε κάτω απο τα χέρια του καταλήγοντας δυστυχώς για εκείνον στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα πέτυχαν και δεύτερο γκολ δείχνοντας να καθαρίζουν με την υπόθεση νίκη με τους ρόλους να αλλάζουν καθώς ο σκόρερ του πρώτου τέρματος έδωσε πάσα στον Ροντρίγκο εκείνος σούταρε η μπάλα κάπου βρήκε και στη συνέχεια κατέληξε στο δεξί δοκάρι και έπειτα στο βάθος της εστίας.

Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 88 με κεφαλιά του Αντόνε. Στο 92 έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Αντριάν, αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα. Οι γηπεδούχοι πλέον βρίσκονται 1 βαθμό πάνω απο την Αλαβές, η οποία είναι  σε θέση υποβιβασμού, αλλά έχει ένα αγώνα λιγότερο. Οι Γολιθιανοί θα παλέψουν ως το τέλος με νύχια και με δόντια για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Απο την άλλη μεριά η Βαλένθια εδραιώθηκε στην τετράδα καθώς απομακρύνθηκε 8 βαθμούς απο την 4η Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ βρίσκεται δύο βαθμούς πίσω και απο την έτερη ομάδα της Μαδρίτης. Έτσι έδειξαν ότι συνέρχονται μετά τις δύο κολλητές ήττες απο Ειμπάρ εκτός και απο Βιγιαρεάλ εντός, καθώς μετά τη νίκη επι της Χιρόνα εντός έδρας την προηγούμενη εβδομάδα ήρθε και δεύτερη συνεχόμενη δείχνοντας πώς είναι ξανά σε ανοδική πορεία.

Ντεπορτίβο Λακορούνια (Κρίστομπαλ Παράλο) : Ρουμπέν,Χουάνφραν,Αλμπεντόνσα,ΣίντνεΪ, Λουισίνιο,Μπόρχες(52’ Τσολάκ),Μοσκέρα(70’ Βαλβέρδε),Γκιλχέρμε,Αντριάν,Αντόνε,Λούκας Πέρεθ

Βαλένθια(Μαρθελίνο Γκαρθία Τοράλ) : Νέτο,Γκαγιά, Γκαράι,Γκαμπριέλ, Βέζο,Γκουέδες,Παρέχο,Κοκλέν(83’ Μοντόγια), Μακσίμοβιτς, Μίνα(74’ Βιέτο), Ροντρίγκο(81’ Ζάζα).