Γνώρισε την ήττα ωστόσο συνεχίζει να ελπίζει

Ευρωπαϊκό μπάσκετ 24/01/2018

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε και γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από τη Τενερίφη με 93-79. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» παρουσίασε καλή εικόνα δείχνοντας ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, όμως η ισπανική ομάδα έκρινε το αποτέλεσμα του αγώνα. Παρά την ήττα ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έχει πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League ως 4ος.

Ο Φιλ Γκος ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ έχοντας πετύχει 15 πόντους, με τους Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και Νταρνέλ Τζάκσον να τον ακολουθούν με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μια μικρή διαφορά φτάνοντας στο 9-13 με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να έχει επικεντρώσει το επιθετικό του πλάνο με σουτ από τη περιφέρεια ωστόσο είχε μόλις 1/6 τρίποντα. Εκεί που φαινόταν πως ο «Δικέφαλος του Βορρά» έλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού, τα απανωτά του λάθη σε άμυνα και επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στη Τενερίφη να περάσει μπροστά στο σκορ. Το εκπληκτικό buzzer beater του Τζος Ακονιόν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, διαμόρφωσε το 16-15.

Η Τενερίφη μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο και εκμεταλλευόμενη τη κακή άμυνα αλλά και την αστοχία του ΠΑΟΚ στην επίθεση, έφτασε εύκολα στο +7 (31-24) λίγο πριν τα μισά του δεκαλέπτου. Τα αμυντικά ριμπάουντ συνέχισαν να είναι πρόβλημα για την ελληνική ομάδα, δίνοντας αρκετές δεύτερες επιθέσεις στη Τενερίφη. Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και πέρασε στην αντεπίθεση, ωστόσο η ισπανική ομάδα διατηρήθηκε σταθερά μπροστά στο σκορ, φτάνοντας μάλιστα στο +10 (46-36), με τον Δημήτρη Κατσίβελη να διαμορφώνει με buzzer beater το 46-39 για το σκορ του ημιχρόνου. Καλή εικόνα και ανταγωνιστικός ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος, κοίταξε στα μάτια τη Τενερίφη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο και με καλές επιλογές στην επίθεση και τα δύο εύστοχα τρίποντα του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου (8π.) και εκείνο του Φιλ Γκος (10π.), έφτασε με ένα επιμέρους σκορ 10-15 στο 56-54, λίγο πριν τα μισά του δεκαλέπτου. Η Τενερίφη δεν τα παράτησε όμως και έφτασε γρήγορα στο +10 (67-57) διασπώντας την άμυνα του ΠΑΟΚ, δημιουργώντας ελεύθερα και εντέλει εύστοχα σουτ από τη περιφέρεια. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν φαινόταν να έχει τις λύσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και έτσι η Τενερίφη βρισκόταν στο 74-64 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο φρενήρης ρυθμός της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς η Τενερίφη έφτασε εύκολα στο +15 (82-67) με πρωταγωνιστή τον πρώτο της σκόρερ Ρόσκο Άλεν (19π.). Ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά άστοχος και δίχως καθαρό μυαλό στην άμυνα, επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν αρκετές δεύτερες επιθέσεις χάνοντας αμυντικά ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμη και στο +18 (85-67) με τον ΠΑΟΚ να μειώνει τη διαφορά με τρία διαδοχικά τρίποντα για το 88-76. Η ελληνική ομάδα είχε μείνει από δυνάμεις και δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι μειώνοντας τη διαφορά και έτσι η Τενερίφη πήρε εύκολα τη νίκη με 93-79.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 46-39, 74-64, 93-79.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου):  Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι 6 , Κόνιαρης 10 (2/5 τρίποντα), Τσόχλας, Μαργαρίτης 5, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 14 (3), Κατσίβελης 7 (1), Τζάκσον 12 (1), Γκος 15 (3),  Τζόουνς 8 (1).

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Κατσικάρης): Σαν Μιγκέλ 8 (1), Ακονιόν 12 (1), Νιάνγκ, Μπάσας 1, Τόμπι 14 (7ριμπάουντ), Στούρουπ 4, Βάσκεθ 4, Πονίτκα 16 (1), Αμπρομάιτς, Άλεν 19 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπειράν 11 (1), Βασιλειάδης 4.