Πέρασε από τα Γιάννινα η ΑΕΛ

ΠΑΣ Γιάννινα 25/01/2018

Η ΑΕΛ επικράτησε με 1-2 του ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες, στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Ελλάδας.

Σημαντικό διπλό και βήμα έκανε η Λάρισα για τα ημιτελικά και έχει το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στην έδρα της. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μασούρας, που σημείωσε και τα δύο τέρματα (28', 53') των «βυσσινί».

Ορεξάτες και οι δύο ομάδες στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν στο 7ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν, όμως ο Μιλοσάβλιεβιτς δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 12' ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν και να χάσουν μεγάλη διπλή ευκαιρία. Ο Ρέτζας έδιωξε πάνω στην γραμμή το σουτ του Κόντε και στη συνέχεια ο Μπόζοβιτς έδιωξε το νέο σουτ που επιχείρησε ο παίκτης του ΠΑΣ. Ενα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Καρανίκας έβγαλε από δεξιά τη σέντρα και ο Κόντε με σκαστή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η Λάρισα κάταφερε να φτάσει στην ανατροπή. Αρχικά, ισοφάρισε στο 28' όταν ο Μασούρας εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του ΠΑΣ και με πλασέ έκανε το 1-1.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (53'), η ομάδα του Φυντάνη πέτυχε το 1-2, ο Αγκάνοβιτς έκανε το σουτ, ο Περιστερίδης βρήκε λίγο την μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι, αλλά το ριμπάουντ πήρε ο Μασούρας και με εύστοχο πλασέ, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στη συνέχεια, ο ΠΑΣ Γιάννινα πίεσε και προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια, όμως το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Κίτρινες: Τζημόπουλος, Καρανίκας, Μπέριος - Γκόλιας, Χούμπτσεφ, Γουάλας

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπέριος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς (70' Βιδάλ), Γιάκος, Καρανίκας, Μανθάτης (74' Μπέτρας), Χαλκιαδάκης, Κόντε.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς (74' Γιοβάνοβιτς), Γκόλιας, Γουάλας, Λαγός, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (72' Χούμπτσεφ), Μασούρας, Ναζλίδης (88' Περόνε).

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.