Σαν στο σπίτι του!

ΠΑΟΚ 04/02/2018

Ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από τους Ζωσιμάδες, επικρατώντας με 1-3 του ΠΑΣ Γιάννινα, για την 20η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» πέτυχε την 8η συνεχόμενη νίκη του, με τα γκολ των Πέλκα (από θέση οφσάιντ στο 9') και Πρίγιοβιτς (39', 45'+). Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 70ο λεπτό με τον Κόντε.

Με τους τρεις βαθμούς πήρε διαφορά τεσσάρων βαθμών στη βαθμολογία, έχοντας αγώνα παραπάνω, καθώς ακολουθεί το ντέρμπι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ.

Σημαντική και η παρουσία 2.000 φίλων του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στους Ζωσιμάδες για να συμπαρασταθούν στην ομάδα.

Η ομάδα του Λουτσέσκου καθάρισε τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο, καθώς πέτυχε και τα τρία τέρματα.

Αρχικά, μόλις στο 9ο λεπτό προηγήθηκε με τον Πέλκα, αλλά το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει, αφού ο παίκτης ήταν σε θέση οφσάιντ. Συγκεκριμένα έπειτα από γέμισμα του Μακ από τα αριστερά, ο Πρίγιοβιτς τροφοδότησε με κεφαλιά τον Πέλκα που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και συνέχισε την πίεση. Στο 29ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Πρίγιοβιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Βελλίδη, αλλά το πλασέ που έκανε, το απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ, που με δεύτερη προσπάθεια έδιωξε με γροθιές μακριά από την εστία του.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το δεύτερο τέρμα στο 39'. ο Βαρέλα συνεργάστηκε με τον Κάμπος από τα δεξιά και ο στόπερ του δικεφάλου έκανε το γύρισμα για τον Πρίγιοβιτς, που προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι, αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι και μετά στο... ριμπάουντ ο Σέρβος διεθνής φορ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Πρίγιοβιτς ανέβασε το δείκτη του σκορ. Μετά από γύρισμα του Μακ από τα αριστερά, η μπάλα κόντραρε και πήρε παράξενη τροχιά, με αποτέλεσμα να στρωθεί στον επιθετικό του ΠΑΟΚ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 0-3.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν σε καλή μέρα και στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα., αλλά όσο περνούσε η ώρα κατέβαζε τον ρυθμό.

Η ομάδα του Πετράκη το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει Στο 70ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ δέχτηκε το πρώτο του γκολ, μετά από δέκα παιχνίδια σε κύπελλο και πρωτάθλημα. Μετά από σέντρα του Μανθάτη από τα δεξιά, ο Κόντε πήρε την κεφαλιά, νικώντας τον  Πασχαλάκη και διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Κίτρινες: Γαρουφαλιάς, Τσικάρσκι, Μπουκουβάλας - Κρέσπο, Μπίσεσβαρ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας, Τζημόπουλος (69' Τσικάρσκι), Μιχαήλ, Μπέριος, Μπουκουβάλας, Λίλα (17' λ.τ. Μανθάτης), Βιντάλ (46' Σολτάνι), Γαρουφαλιάς, Γιάκος, Κόντε.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Κάμπος (65' Αζεβέδο), Μακ (79' Λημνιός), Πέλκας (86' Μπίσεσβαρ), Πρίγιοβιτς.

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.