Έκανε το καθήκον του

ΠΑΟ μπασκετ 08/02/2018

Ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε τη νίκη κόντρα στη Μπασκόνια με 80-76 με τους Κένι Γκάμπριελ και Τζέιμς Γκιστ να έχουν σημειώσει 15 πόντους με τον Νίκο Παππά να τους ακολουθεί με 12. Κομβικό το τρίτο δεκάλεπτο που ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς για το «τριφύλλι» με το επιμέρους 21-13 και πήρε ακόμη μια νίκη φτάνοντας στο 14-8.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο έως τα μισά της περιόδου, με τη Μπασκόνια ωστόσο να παίρνει διαφορά 7 πόντων κάνοντας το 11-18, εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά λάθη του «τριφυλλιού». Ο Παναθηναϊκός  βελτιώθηκε στην άμυνα του και με σωστές επιλογές στην επίθεση, οι «πράσινοι» μετά από ένα σερί 10-0 έφεραν το ματς στο 21-22 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Μπασκόνια μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 6-0 έφτασε στο 22-28. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να επιτίθενται με σουτ από τη περιφέρεια και δικαιώθηκαν. Με τρία διαδοχικά τρίποντα, το «τριφύλλι» πήρε το προβάδισμα κάνοντας το 31-30. Εντυπωσιακός ο Κένι Γκάμπριελ, ο οποίος είχε 14 πόντους στο παιχνίδι με 4/5 τρίποντα, με τον Παναθηναϊκό να μετρά 6/15 τρίποντα. Οι «πράσινοι» έλεγχαν το ρυθμό του παιχνιδιού διατηρώντας το προβάδισμά τους, με τη Μπασκόνια ωστόσο να βρίσκεται κοντά στο σκορ (38-35). Με δύο ακόμη διαδοχικά τρίποντα, το «τριφύλλι»  έκανε το 44-40 με τη μαγική ασίστ του Νικ Καλάθη στον Τζέιμς Γκιστ, να ολοκληρώνει το πρώτο μέρος, για το 46-40.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (50-40) στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο ρυθμός του Παναθηναϊκού είχε ανέβει με τη Μπασκόνια να φαίνεται ανήμπορη να αντιδράσει και έτσι διαμορφώθηκε εύκολα το 59-44. Οι «πράσινοι» έσφιξαν ακόμη περισσότερο την άμυνα τους σε όλο το παρκέ, ωστόσο αυτό δεν απέτρεψε τον Τόρνικε Σενγκέλια να σημειώσει 7 πόντους στο δεκάλεπτο, φτάνοντας τους 15 στο παιχνίδι. Από πλευράς «τριφυλλιού», ο Νικ Καλάθης ήταν αρκετά ουσιαστικός έχοντας 4 πόντους, 11 ασίστ και 2 κλεψίματα στο ματς. Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στις δύο άκρες του παρκέ, ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό του παιχνιδιού, φτάνοντας τη διαφορά του στο +18 (67-49). Οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 67-53.

Η ενέργεια των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ είχε πέσει επιτρέποντας στη Μπασκόνια να μειώσει τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο έχοντας πραγματοποιήσει ένα επιμέρους σκορ 8-12 για το 75-65. Αυτό αφύπνισε τους «πράσινους» και με σωστή διαχείριση του σκορ και του χρόνου διατήρησαν το προβάδισμά τους σε διψήφιο αριθμό για το +12 (80-68). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν τα παράτησαν και με δύο διαδοχικά τρίποντα, έφεραν το σκορ στο 80-74 μόλις 1:31 πριν τη λήξη του αγώνα. Το «τριφύλλι» ωστόσο πήρε τη νίκη στο τέλος, με το σκορ να είναι 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 46-40, 67-53, 80-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (9 ριμπάουντ), Ρίβερς 7 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παππάς 12 (2), Ντένμον (0/4 σουτ), Γκιστ 15 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ 15 (4/7 τρίποντα), Καλάθης 7 (2/8 σουτ, 3/4 βολές, 11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 8 (2), Τίμα 6, Βόιτμαν 11 (8 ριμπάουντ), Μαλμάνις, Χουέρτας (0/3 σουτ), Μπομπουά 15 (3), Τζάνινγκ 12 (4/5 τρίποντα), Νιόπ 2, Γκρέιντζερ (0/6 σουτ), Πουαριέ 2, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 5 (1).