Νίκη για τον Παναιτωλικό, εκπληκτικά γκολ του Ροσα

Παναιτωλικός 11/02/2018

Για την 21η αγωνιστική της  Super League ο Παναιτωλικό πήρε την νίκη με 3-0 κόντρα στον Πλατανιά παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο  . Εκπληκτικός ο Ροσα, με τον Ουίλιαν.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Αγρινιώτες  είχαν την κατοχή της μπάλας, με τον Πλατανιά να προσπαθεί να ισορρόπηση το ματς.  Τα «καναρινιά» προηγήθηκαν στο 7΄ με το καταπληκτικό γκολ του  Φάρλει Ρόσα . Λίγα λεπτά αργότερα  οι Κρητικοί απείλησαν τον Κυριακίδη με τον Ενσικουλού στο 12΄. Ο Φάρλει Ρόσα έχασε σημαντική ευκαιρία να διευρύνει το σκορ στο 15΄. Ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κλάγιτς κατέβασε τα ρολά στο φάουλ του Μάρκος Πάουλο . Πάραλο τον παθητικό ρόλο που είχε ο Πλατανιάς παραλίγο στο 28΄ να κάνει την ζημία.  Με το παραλίγο αυτογκόλ του Τσοκανη και την διπλή ευκαιρία  των Νίλι και Δημούτσο όμως ο Κυριακίδης αποσιώπησε τον κίνδυνο  .

Στην επανάληψη τα  «καναρίνια» είχαν την απόλυτη εξουσία στον αγωνιστικό χώρο ,με τον Πλατανια να είναι άφαντος στο τερέν. Το 2-0 το πέτυχε ο Τσοκάνης έπειτα από την σέντρα του Μαρινάκη. Η ομάδα του Δέλλα απείλησε στο 69΄ με τον Μάρκος Πάουλο να κάνει  σέντρα, όμως κανένας επιθετικός δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.  Το τελικό 3-0 το σημείωσε ο  Φάρλει Ρόσα με όμορφο σουτ .

Πλέον ο Παναιτωλικός  ξέφυγε στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη με 23 βαθμούς , ενώ ο Πλατανιάς παρέμεινε στην τελευταία  θέση με 10 βαθμούς.