Έχασε τη νίκη, μέσα από τα χέρια του !

Ατρόμητος 11/02/2018

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Ολυμπιακό στο Δημοτικό στάδιο Περιστερίου, για την 21η αγωνισιτκή της Σούπερ λιγκ.

Οι Περιστεριώτες ήταν καλύτεροι στον αγώνα από τους πρωταθλητές Ελλάδας και άξιζαν τη νίκη. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε δύο φορές στον αγώνα, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε ισάριθμες φορές.

Προηγήθηκε με τον Βασιλακάκη (19') ο Ατρόμητος, ισοφάρισε ο Μαρίν με ατομική ενέργεια στο 28'. Στο δεύτερο προηγήθηκε εκ νέου με γκολ-ποίημα του Ντιγκινί στο 66', ομως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 90' (μετά από αμφισβητούμενο πέναλτι) ο Χατζισαφί.

O Ατρόμητος μπήκε δυνατά στον αγώνα και πίεσε ψηλά στην άμυνα του Ολυμπιακού για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ.

Η πρώτη μεγάλη φάση άνηκε στον Ατρόμητο στο 7ο λεπτό, φάουλ από τα δεξιά για τον Ατρόμητο με τον Γιαννούλη, ο οποίος το εκτέλεσε ψηλοκρεμαστά, ο Προτό δεν εκτίμησε καλά την μπάλα, που βρήκε στην συμβολή του δοκαριού.

Στο 19ο λεπτό ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ. Ο Ουάρντα σέντραρε από τα αριστερά και ο Βασιλακάκης με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και έχοντας το μομέντουμ, έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 22ο λεπτό. Μέσα από την περιοχή ο Ουάρντα, έδωσε πάσα «πάρε-βάλε» στον Ντάουντα, που σούταρε αδύναμα, με τον Προτό να μπλοκάρει πάνω στη γραμμή.

Στο 24ο λεπτό ο Ολυμπιακός προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, ο Φορτούνης πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου, με τον Πάρντο να μπαίνει.

Η εσωτερική αλλαγή του Κόντη, δημιούργησε προβλήματα στον Ατρόμητο, με τον Μαρίν να πηγαίνει ως 10ρι (στη θέση του Φορτούνη) και ο Γερμανός κατάφερε με μία ατομική ενέργεια, να φέρει το ματς στι ίσια. Ο Μαρίν με δυνατό  διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Γιαννιώτη κάνοντας το 1-1 στο 28’.

Στο 30ο λεπτό ο Ολυμπιακός έφτασε μία …ανάσα από το 1-2. Ο Πάρντο σέντραρε παράλληλα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και από τον Μιραλάς, που δεν κατάφερε να κάνει την προβολή για το 1-2.

Ο Ατρόμητος συνέχισε και δημιουργούσε επιθέσεις κυρίως από τα αριστερά με τον Ουάρντα, από την άλλη ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στην άμυνα, κυρίως με τον Νικολάου που φαινόταν να είναι εκτός …τόπου και χρόνου και έδειχνε να μην συνδέεται η άμυνα με τον κέντρο του Ολυμπιακού.

Στο 39ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν την δεύτερη αλλαγή τους, με τον Οφόε να περνάει στη θέση του Μιραλάς.

Στο 42ο λεπτό οι Περιστεριώτες με τον Βασιλακάκη έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ξαναβάλει μπροστά τον Ατρόμητο, όμως το σουτ που επιχείρησε από το υψος της μεγάλης περιοχής, κόντραρε στον Μποτία σωτήρια.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 1-1 σε ένα γεμάτο πρώτο μέρος με δύο γκολ και αρκετές φάσεις. Ο Ατρόμητος είχε 10 τελικές προσπάθειες έναντι 2 του Ολυμπιακού!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έχασεμεγάλη ευκαιρία στο 60ο λεπτό, με τον Ανσαριφάρντ να αστοχεί από τη μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

Στο 66ο λεπτό ο Ατρόμητος  προηγήθηκε εκ νέου σε 2-1. Ο Ντιγκινί από τα αριστερά «χόρεψε» τον Μποτία και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ, έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία.

Στο 71ο λεπτό μετά άψογη αντεπίθεση (5 εναντίον 2) από τους γηπεδούχους, ο Ουάρντα πάσαρε στον Ντάουντα, που βγήκε τετ-α-τετ με τον Προτό, ο οποίος έκανε μεγάλη απόκρουση και στη συνέχεια ο Ντιγκινί πλάσαρε άουτ σε κενή εστία!

Ο Ατρόμητος έψαξε το τρίτο γκολ, με τον Ολυμπιακό που έδειχνε να ξεμένει με ανάσες.

Στο 87ο λεπτο Ο Μάριν έστρωσε από τα δεξιά στον Πάρντο, που ήταν εντός περιοχής, αλλά ο Γιαννιώτης απέκρουσε σωτήρια.

Στο 89ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Το ανέλαβε ο Τζούρτζεβιτς, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει, όμως στη συνέχεια η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, με τον Χατζησαφί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τον Ατρόμητο να δικαιούται τη νίκη.

Κίτρινες:  Μάντσον, Καρασαλίδης, Ντάουντα, Σάκιτς, Ντιγκινί, Χατζηισαϊας, Κωτσόπουλος - Ταχτσίδης, Οφόε, Πάρντο, Μαρίν

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γιαννούλης, Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας, Καρασαλίδης, Μάντσον, Σάκιτς, Βασιλακάκης (88’ Ούμπιντες), Ντιγκινί, Ουάρντα (90’ Στρούγγης), Ντάουντα (85’ Κωτσόπουλος).

Ολυμπιακός (Χρήστος Κόντης): Προτό, Χατζισαφί, Νικολάου, Μποτία, Ομάρ, Ταχτσίδης (61’ Τζούρτζεβιτς), Ζιλέ, Φορτούνης (23’ Πάρντο), Μιραλάς (38’ Οφόε), Μάριν, Ανσαριφάρντ.

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.