Ισόπαλοι Ατρόμητος και Αμαζόνες

Γυναικείο ποδόσφαιρο 12/02/2018

Ισόπαλο με 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης, για την 12 αγωνιστική της Α Εθνικής γυναικών μεταξύ του Ατρομήτου και των Αμαζόνων Δράμας ,που διεξήχθη στο γήπεδο του Ηφαίστου στο Περιστέρι.

Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή μεταξύ των δυο ομάδων ισοπαλία με τον Ατρόμητο να συνεχίζει την θετική του πορεία αφού η ομάδα του Περιστερίου έμεινε μόνη στην 4η θέση της βαθμολογίας εκμεταλλευόμενη και τις απώλειες τόσο των Τρικάλων όσο και της ΑΕΛ.  Νέα πρόσωπα για την ομάδα της κόουτς Κοντομίχη ήταν η Δέσποινα Ροκομμά και η Αθήνα Γούσια, ενώ τα πρώτα της λεπτά μετά τον τραυματισμό έγραψε και η Ειρήνη Μπαγουρδή.

Από την άλλη πλευρά οι Αμαζόνες αν και αγωνίστηκαν χωρίς την αρχηγό τους Αναστασία Παπαδοπούλου και με την Χατζηνικολάου να μπαίνει ως αλλαγή στο ημίχρονο παρουσίασαν ένα αρκετά καλό σύνολο και κατάφεραν να αποσπάσουν ένα πολύ καλό για τη συνέχεια της πορείας τους αποτέλεσμα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι από την ομάδα της Δράμας φόρεσαν φανέλα βασικής για πρώτη φορά  τόσο η Χριστοφυλλάκη οσο και η Καρτάλοβα.

Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης ανήκε στον Ατρόμητο όταν στο 9ο μόλις λεπτό η Σάλκουνιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ προσπάθησε να παραβιάσει την εστία των Αμαζόνων με την Κισούδη να πέφτει στην αριστερή της γωνία και μα διώχνει εκπληκτικά το σουτ της Σλοβένας φόρ.

Στο 43ο λεπτό του αγώνα ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ βάζοντας φωτιά στις εξέδρες. Η Σάλκουνιτς από δεξιά σέντραρε και η Μυλωνά με ένα εξαιρετικό δεξί σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά της Κισούδη που ήταν αδύνατον να αντιδράσει. Ένα γκολ πραγματικά αριστούργημα που είχε την υπογραφή της Σάλκουνιτς και την σφραγίδα της Μυλωνά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος στο γήπεδο της Χατζηνικολάου για τις Αμαζόνες  έδωσε πνοή στην επίθεση της ομάδας του κόουτς Φιλίππου και στο 55ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση. Η Μήτκου εκτέλεσε φάουλ με την Στεφανοπούλου να αποκρούει η Χατζηνικολάου όμως ήταν εκεί πήρε το ριμπάουν και με πλασέ έκανε το 1-1.

Το γκολ έδωσε ενέργεια στην ομάδα των Αμαζόνων που έφτασαν στο 70ο λεπτό κοντά στο 1-2 αλλά η Στεφανοπούλου απέκρουσε το σουτ της Καραπέτσα διατηρώντας το 1-1 στο Περιστέρι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό και πάλι οι Αμαζόνες έφτασαν στο γκολ όταν μετά από φάουλ της Μήτκου η Χατζηνικολάου σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής με την γκολκίπερ του Ατρομήτου όμως με διπλή προσπάθεια να λέει και πάλι όχι και να αποτρέπει και σε αυτήν την περίπτωση το γκολ. Φάση για την οποία όμως φωνάζει η ομάδα της Δράμας καθώς όπως υποστηρίζουν η μπάλα είχε περάσει την τελική γραμμή του τέρματος πριν προλάβει η Στεφανοπούλου να τη διώξει.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα με το 1-1 να σφραγίζει την αναμέτρηση.

Ατρόμητος-Αμαζόνες Δράμας 1-1(43' Μυλωνά,55' Μήτκου)

Ατρόμητος(Κοντομίχη): Στεφανοπούλου, Σκουλικαρίτη, Συρμή, Μυλωνά,Αργυριάδη, Βλασσοπούλου, Κριεζή, Σάλκουνιτς, Γεωργοπούλου, Τράγου, Στεροπούλου,

Αμαζόνες Δράμας(Φιλίππου):Κισούδη, Καραπέτσα, Νεοφύτου, Βασιλείου, Κεραμυδά, Χριστοφυλλάκη, Κοσκερίδου,Φωτιάδου, Σωμάδη,Καρτάλοβα, Μήτκου

Θάνος Φωτόπουλος
fotopoulos@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα στις αρχές της δεκαετίας του 1980 και μεγάλωσα σε μια κατεξοχήν μπασκετική γειτονιά το Παγκράτι. Το "σαράκι" της δημοσιογραφίας μπήκε από πολύ νωρίς μέσα μου. Ήμουν στο γυμνάσιο όταν πρωτοξεκίνησα να γράφω και να κρατώ σημειώσεις για τους αγώνες. Αυτή ήταν και η σπίθα που άναψε τη φλόγα μέσα μου.
Η φλόγα δεν έσβησε και έτσι μετά το λύκειο, πήγα σε μια σχολή δημοσιογραφίας και πλέον είμαι μάχιμος υπηρέτης του αθλητικού ρεπορτάζ πάντα μέσα από τον ηλεκτρονικό τύπο, ενώ εδώ και μερικά χρόνια η φωνή μου ακούγεται μέσα από μαγικό χώρο του ραδιοφώνου.
Η σχέση μου με το Kingsport.gr κρατάει σχεδόν από τα "γεννοφάσκια" του σαιτ όπου καλύπτω το ρεπορτάζ μπάσκετ του Παναθηναϊκού, αλλά και όλα όσα αφορούν τη γυναικεία πλευρά του αθλητισμού, χωρίς όμως ποτέ να αρνούμαι να βοηθάω σε ο,τι και αν χρειαστεί.