Ανασκόπηση της 23ης αγωνιστικής της Ερεντιβίζιε

Ευρώπη 12/02/2018

Η Αϊντχόφεν πάει τρένο προς τον τίτλο καθως νίκησε  2-1 στο  Ρότερνταμ την Σπάρτα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 6΄ με τον Ντουγκάλ. Για να έρθει  ο Μπέρχβαϊν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους να φερει το ματς στα ίσια. Στην επανάληψη η ομάδα του Φιλιπ Κοκού έκανε την ανατροπή γρήγορα με σκόρερ τον Μπέρχβαϊν στο 56΄. Πλεον η   Αϊντχόφεν έχει  61 βαθμούς.

Αντίθετα ο  Άγιαξ είναι στους -7 πίσω  από την Αϊντχόφεν, αν και νίκησε δύσκολα 1-0 την   Τβέντε, χαρις  το εύστοχο πέναλτι του Σιόνε στο 71΄.

Η Φίτεσε πήρε την νίκη από την Φέγενορντ με 3-1 , οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Βιλένα στο 21'. Ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν άλλη άποψη και ισοφάρισαν με τον Κάσια στο 43'. Στην επανάληψη ο Λίνσεν στο 66'και 86' έδωσε στην ομάδα του το τρίποντο.

Η Ουτρέχτη νίκησε  2-1 την Τσβόλε με δράστες  τους  Κερκ στο 17’ και Λαμπιάντ στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με το εύστοχο πέναλτι του Σάιμακ. Με αυτή τη νίκη η Ουτρέχτη έχει  38 βαθμούς και είναι 6η θέση.

Η ΑΖ κόλλησε στην  λευκή ισοπαλία με την Φένλο.  Επίσης στην ισοπαλία έμεινε και η  Χέρενφεν 1-1 με την Ρόντα στην έδρα της, οι σκόρερς της αναμέτρησης ήταν οι Ζένελι στο 74' και  Νγκόμπο στο 35 .  Η Χέρακλες πήρε νίκη ανάσα  1-0 κόντρα  στη Βίλεμ, στο 45΄ ο Βερμέι έδωσε το τρίποντο.