Ασταμάτητος!

ΠΑΟΚ 12/02/2018

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 της Λάρισας στο γήπεδο της Τούμπας, για την 21η αγωνιστική της Superleague. Τα τέρματα για τον δικέφαλο του βορρά πέτυχαν οι Βαρελα, Σάκχοφ και Πρίγιοβιτς.

Ο αγώνας στιγματίστηκε πριν την έναρξή του με τα υβριστικά συνθήματα κατά του Κούγια από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ. Οι οπαδοί ήταν θερμοί στην διάρκεια του αγώνα.

Στα ενδοαγωνιστικά o ΠΑΟΚ κυριάρχησε στην κατοχή και τις ευκαιρίες. Από το 1ο ημίχρονο πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Σακχόφ και Βαρέλα. Στο 2ο ημίχρονο ο "δικέφαλος" κράτησε την μπάλα και προσπαθούσε με μακρινά σουτ και κάθετες να σπάσει την άμυνα της Λάρισας.Τα κατάφερε  στο 49' με τον Πρίγιοβιτς. Η πιο γλυκιά στιγμή του αγώνα ήταν όταν ο Βαρέλα πανηγύρισε το γκολ που έβαλε με τον γιο του.

Το πρώτο σουτ του αγώνα ήρθε νωρίς στο 4' από τον Πέλκα αλλά δεν απείλησε. Στο επόμενο μια κεφαλιά του Μάτος είχε το ίδιο αποτέλεσμα. Ένα δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια στο 8' από απόσταση παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Μπόζοβιτς αλλά ο τελευταίος απόκρουσε. Στο 12' ο Πρίγιοβιτς έπιασε μια κεφαλιά μέσα στην περιοχή και έβγαλε τον Σακχόφ μόνο του σε άδειο τέρμα. Ο μέσος του ΠΑΟΚ δεν έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Βιεϊρίνια ξανάπειλησε στο 16' με σουτ στα όρια της περιοχής από το οποίο η μπάλα πέρασε κοντά από το κάθετο δοκάρι. Την πρώτη ευκαιρία της Λάρισας την είχε ο Αγκάνοβιτς στο 16' με αδύναμο σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Πασχαλάκη. Μια σέντρα-σουτ του Βιεϊρίνια στο 18' απομάκρυνε δύσκολα ο Μπόζοβιτς. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και απείλησε με ένα σουτ του Μπίσεσβαρ στο 27'. Ένα απεθυείας φάουλ του Βιεϊρίνια από πολύ καλή θέση πέρασε άουτ στο 32'. Λίγο αργότερα ο Μπίσεσβαρ πήγε να πλασάρει τον Μπόζοβιτς αλλά πήρε μόνο κόρνερ, το οποίο δεν είχε αποτέλεσμα. Ο Βαρέλα στο 40' δικαιώθηκε για την εκπληκτική του εμφάνιση καθώς σκόραρε μετά το κόρνερ του Πέλκα. Ο σκόρερ πανηγύρισε το γκολ με τον γιο του που ήταν ball boy.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο 2ο ημίχρονο με σουτ του Πέλκα στο 46'. Στο 49' ο Πρίγιοβιτς βρέθηκε μόνος του απέναντι στο Μπόζοβιτς και έκανε το 3-0. Στο 50' ο Αγκάνοβιτς προσπάθησε να βγει νικητής από τις κόντρες αλλά το σουτ που δοκίμασε βγήκε άουτ. Στο 60' ο Μάτος προσπάθησε να σκοράρει με σουτ εκτός περιοχής όμως η μπάλα πάνω από το οριζόντιο. Ο Μπίσεβαρ έκανε το 1-2 με τον Πρίγιοβιτς αλλά το κρέμασμα το Ολλανδού πέρασε πάνω από την εστία στο 76'. Στο επόμενο λεπτό ο Μακ με κούρσα μπήκε στην περιοχή και δοκίμασε το σουτ το οποίο κατέληξε στο πλαϊνό δίχτυ. Η Λάρισα το μόνο που κατάφερε ήταν να απειλήσει με σουτ του Μλαντένοβιτς στο 85'.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια (Αζεβέδο 73'), Βαρέλα, Κρέσπο, Σακχόφ, Μαουρίσιο, Κάμπος (Μακ 61') , Μπίσεσβαρ, Πέλκας (Κάνιας 78'), Πρίγιοβιτς

Λάρισα: Μπόζοβιτς, Γουάλλας (Χούμπτσεβ 82'), Γκοΐκοβιτς, Ζίζιτς, Γιοβάνοβιτς (Μλαντένοβιτς 46'), Λαγός, Φατιόν, Μασούρας, Αγκάνοβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς, Ναλζίδης (Περόνε 66')

Σκόρερς: Σακχόφ 12', Βάρελα 40', Πρίγιοβιτς 49'/-

Κάρτες:- / Φατιόν 45', Ντέλετιτς 69' (πάγκος), Γκοΐκοβιτς 82'