Η πρόκριση θα κριθεί στη Ρωσία

Ευρώπη 13/02/2018

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των 32 του Γιουρόπα Λιγκ Ερυθρός Αστέρας και ΤΣΣΚΑ Μόσχας έμειναν στο 0-0 και η πρόκριση θα κριθεί στην έδρα των Ρώσων. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ελαφρώς καλύτεροι, παρόλο που είχαν να δώσουν επίσημο παιχνίδι περίπου δύο μήνες δεν μάσησαν απο την καυτή ατμόσφαιρα που υπήρχε στο γήπεδο και αν ήταν λίγο πιο τυχεροί θα μπορούσαν να πάρουν και προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι ανήκε στους Ρώσους μόλις στο 10ο λεπτό. Ο Βιτίνιο βρέθηκε τετ α τετ , αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έκανε εξαιρετική επέμβαση.

Οι Σέρβοι απάντησαν στο 21’ με τον Μπεν να εκτελεί το φάουλ και με την μπαλα αφού πρώτα πήρε κάποια φάλτσα στη συνέχεια κατέληξε λίγα μόλις εκατοστά πάνω απο το δοκάρι.

Η τελευταία μεγάλη φάση για το πρώτο ημίχρονο πραγματοποιήθηκε και πάλι απο τους γηπεδούχους με τον Ράντονιτς στο 35ο λεπτό να κάνει το σουτ και τον Ακινφέεφ να του αρνείται το γκολ με μια θαυμάσια απόκρουση κρατώντας το μηδεν για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι ο Ερυθρός Αστέρας  έφτασε κοντά στο να προηγηθεί στο 49’ με τον Λε Ταλεκ να σουτάρει , όμως ο τερματοφύλακας της Ρώσικης ομάδας ήταν και πάλι σε ετοιμότητα και με μία τρομερή επέμβαση έσωσε για άλλη μία φορά την ΤΣΣΚΑ.

Οι ‘’Στρατιώτες’’ απείλησαν για πρώτη φορά στο 51’ με ένα σουτ  του Γκολοβίν, αλλά ο Μπόργιαν σταμάτησε ωραία την προσπάθεια του.

Στο 59’ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ξανά μία ανάσα απο το να πάρουν προβάδισμα με την πρσπάθεια του Βιτίνιο να σταματιέται ξανά με φανταστική απόκρουση του γκολκίπερ του Ερυθρού.

Στο 61’ η ομαδα του Μιλόγεβιτς έχασε τεράστια ευκαιρία και πάλι με τον Μπεν , ο οποίος έπιασε τη κεφαλιά ύστερα απο ωραία σέντρα, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα απο το αριστερό δοκάρι.

Στο 72’ ήταν η σειρά των Ρώσων να απειλήσουν τα αντίπαλα καρέ με τον Τζαγκόεφ να κάνει ένα πολύ δυνατό σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας  των Σέρβων του αρνήθηκε το τέρμα με μία πολύ καλή απόκρουση.

Στο 84΄λίγο έλειψε να γίνει το 0-1 με τον Γκολόβιν να βρίσκει υπέροχα τον Βιτίνιο, αλλά η προσπάθεια που πραγματοποίησε ο τελευταίος  πέρασε λίγο έξω απο το αριστερό δοκάρι.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς  τα δίχτυα και έτσι θα δώσουν μεγάλη μάχη για πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης σε μία εβδομάδα στη Ρωσία.

Κάρτες: Μπερεζούτσκι, Γκολοβίν

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ερυθρός Αστέρας(Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπόργιαν, Ρόντιτς, Λε Ταλέκ, Σάβιτς, Στοίκοβιτς, Ντόναλντ, Τζόβισιτς, Μπεν, Κρστίτσιτς, Ράντονιτς( 78’ Σρνιτς), Πέσιτς( 85’ Ράσιτς)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας(Βίκτορ Γκοντσαρένκο): Ακινφέεφ, Βασίν, Μπερεζούτσκι, Βέρνμπλουμ, Φερνάντες, Τζαγκόεφ, Νάτχο, Γκολόβιν, Κουτσάεφ, Μούσα, Βιτίνιο( 84’ Τσάλοφ)