Έφυγε όρθια από το Τορίνο η Τότεναμ

Ευρώπη 13/02/2018

Γιουβέντους και Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο Αllianz Stadium του Τορίνο, στο πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Τσάμπιονς λιγκ.

Η ιταλική ομάδα αν και προηγήθηκε με 2-0, είδε την Τότεναμστη συνέχεια να ισοφαρίζει σε 2-2 και να κάνει σημαντικό βήμα ενόψει της ρεβάνς στο Λονδίνο. Δύο γκολ ο Ιγκουαίν (2’ και 9’),αστόχησε και σε πέναλτι στο 45’, ενώ τα γκολ των «πετεινών» πέτυχαν οι Κέιν (35') και Έρικσεν (72'). Μάλιστα ο Κέιν πραγματοποίησε ρεκόρ στην ιστορία του Τσάμπιονς λιγκ, πετυχαίνοντας σε 9 εμφανίσεις του, 9 γκολ.

Η ομάδα του Αλέγκρι προηγήθηκε με το …καλημέρα, μόλις στο 2ο λεπτό, μετά από σέντρα του Πίανιτς, ο Αγκούερο με πλάτη στο τέρμα, έπιασε με τη μία το σουτ, πετυχαίνοντας το 1-0.

Το γκολ του Ιγκουαΐν στα 73 δευτερόλεπτα είναι το δεύτερο πιο γρήγορο στην ιστορία του Champions League για τη Γιουβέντους, το πρώτο είναι του Ντελ Πιέρο (20 δευτερόλεπτα κόντρα στην Μαν. Γιουν το 97’)

Επτά λεπτά αργότερα οι «μπιανκονέρι» έκαναν δύο τα τέρματά τους, με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ιγκουαϊν (2-0).

Στη συνέχεια η Τότεναμ αντέδρασε μετά το κακό της ξεκίνημα και πίεσε τη Γιουβέντους. Αρχικά, στο 26ο λεπτό ο Μπουφόν είπε «όχι» στην κεφαλιά του Κέιν.

Στο 35ο λεπτό οι «πετεινοί» μείωσαν με τον Κέιν. Μετά από ωραία κάθετη πάσα του Ντελε Άλι, ο Κέιν πέρασε τον Μπουφόν και πέτυχε το 2-1

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο πέναλτι. Ο Ιγκουαίν ανέλαβε ξανά την εκτέλεση, αλλά αυτή τη φορά αστόχησε, καθώς η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 72’ η Τότεναμ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Έρικσεν εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή, με τον Μπουφόν να δέχεται το τέρμα από την πλευρά που φυλάει και η αγγλική ομάδα έκανε το 2-2.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Ντε Σίλιο, Μπενάτια, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, Κεντίρα, Πιάνιτς, Μπερναντέσκι, Ντάγκλας Κόστα, Μάντζουκιτς (76’ Στουράρο), Ιγκουαΐν

Τότεναμ: Γιορίς, Οριέ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις , Ντεμπελέ, Ντάιερ, Έρικσεν (91’Γουανιγιάμα) , Άλι (84’ Σον), Λαμέλα (88’ Μόουρα), Κέιν

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.