Κατοστάρα στο... ρελαντί ο Παναθηναϊκός

ΠΑΟ μπασκετ 14/02/2018

Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε εντός έδρας του ΓΣΛ Φάρου με 103-70 στο ματς για την 16η αγωνιστική της Basket League. Αρκετό ροτέισιον από τον Τσάβι Πασκουάλ που έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του ενώ το ματς από τον πάγκο παρακολούθησαν οι Έιντριαν Πέιν και Μάικ Τζέιμς.

Το «τριφύλλι» ισοφάρισε την καλύτερη επίδοση στην ιστορία της καθώς έφτασε αισίως στο 16-0, έχοντας το ίδιο ακριβώς ρεκόρ και τη σεζόν 2007-08 μετά το «διπλό» επί του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ με τα 7/8 τρίποντα του Κένεντι Ουίνστον. Ο Παναθηναϊκός έχει την ευκαιρία να «σπάσει» το ρεκόρ του στο ματς στην Πάτρα κόντρα στον Προμηθέα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και δίχως να αφήσουν περιθώρια στην ομάδα της Λάρισας το σκορ έφτασε στο 15-5 με κορυφαίο για το «τριφύλλι» τον Κένι Γκάμπριελ. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ και τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφιο αριθμό πόντων για το 27-15.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά καλός με το σκορ να φτάνει ακόμη και στο +21 (40-19) ο δείκτης του σκορ δίχως να ιδιαίτερη δυσκολία. Ο Γκάμπριελ συνέχισε τη πολύ καλή του εμφάνιση έχοντας σημειώσει 10 πόντους (4/4 δίποντα - 6 ριμπάουντ) ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Μάρκους Ντένμον (7π., 3/5 σουτ). Ο Νικ Καλάθης ήταν ο ενορχηστρωτής της «πράσινης» επίθεσης με τον διεθνή γκαρντ να μετρά 6 ασίστ στο ημίχρονο το οποίο έληξε με 57-37 όπου το «τριφύλλι» είχε 7/10 τρίποντα.

Ο νικητής του ματς είχε ουσιαστικά κριθεί καθώς η ομάδα της Λάρισας δεν μπορούσε να επανέλθει στο παιχνίδι. Ο Τσάβι Πασκουάλ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Με τους Ντίνο Μήτογλου και Γιώργο Καλαϊτζάκη να αρπάζουν την ευκαιρία που τους δόθηκε από τον Καταλανό προπονητή και να εντυπωσιάζουν με τις εμφανίσεις τους. Η διαφορά έφτασε με συνοπτικές διαδικασίες στο +31 όπου το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε στο 86-55.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τέταρτο δεκάλεπτο με τους «πράσινους» όμως να μην αφήνουν το πόδι από το γκάζι φτάνοντας στη κατοστάρα με το τελικό σκορ να φτάνει αρκετά εύκολα στο 103-70 για το «τριφύλλι».

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 57-37, 86-55, 103-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Ντένμον 10 (2), Γκιστ 2, Γκάμπριελ 13 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 τάπες), Καλάθης 7 (1 τρίποντο, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σίνγκλετον 11 (3), Ρίβερς 12 (3), Παππάς 8 (1), Βουγιούκας 7, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 6, Όγκαστ 10 (5 ριμπάουντ, 4 τάπες), Μήτογλου 11 (8 ριμπάουντ).

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σκουρτόπουλος): Μαραγκός 8, Μουράτος 4, Σάφτενααρ 11 (1), Φένερ 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπάντερ 7 (1), Παπαμακάριος 2, Διαμαντάκος 6, Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος 4, Κίλι 10, Μπάλογκαν 5.