«Σφράγισε» Ευρώπη ...μέσω Τρίπολης!

Ατρόμητος 17/02/2018

O Ατρόμητος νίκησε με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Θ. Κολοκοτρώνης», για την 22η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Χατζηισαΐας στις καθυστερήσεις του αγώνα και οι Περιστεριώτες ανέβηκαν στην 3η θέση, με τον Ολυμπιακό να έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Η ομάδα του Περιστερίου σε 4 αγώνες κόντρα στους Αρκάδες σε πρωτάθλημα και κύπελλο, επικράτησε και τις τέσσερις με το ίδιο σκορ (1-0).

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι αγνοούν τη νίκη για 5 συνεχή παιχνίδια, βρίσκονται στην 7η θέση με 28β.

Η πρώτη φάση στον αγώνα άνηκε στον Ατρόμητο. Στο 4ο λεπτό μετά από ωραία αντεπίθεση, ο Βασιλακάκης βγήκε απέναντι από τον Αθανασιάδη, ο οποίος απέκρουσε το σουτ του μεσοεπιθετικού του Ατρομήτου.

Ο Αστέρας Τρίπολης ανέβασε την απόδοσή του και πίεσε τον Ατρόμητο. Μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 15ο λεπτό, όμως ο Μανιάς απέναντι από τον Γιαννιώτη δεν τελείωσε καλά τη φάση.

Στη συνέχεια προσπάθησε ο Αστέρας να διασπάσει την άμυνα του Ατρομήτου, με τους φιλοξενούμενους να θέλουν κυρίως με αντεπιθέσεις να απειλήσουν τους γηπεδούχους.

Στο 39’ οι Αρκάδες έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, μετά από ωραία και έξυπνη (κομπίνα) εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Πασαλίδης από την καρδιά της άμυνας του Ατρομήτου και αφύλακτος, πήρε την κεφαλιά, που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.

Στο 44ο λεπτό η ομάδα της Τρίπολης σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά, καθώς βρήκε στο χέρι του Μανιά, στην αρχή της φάσης.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κακό αγωνιστικά σε ρυθμό και για τις δύο ομάδες.

Στο 72ο λεπτό, ο Ουάρντα έβγαλε τετ-α-τετ τον Βασιλακάκη με τον Αθανασιάδη, αλλά το σουτ που επιχείρησε έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα ήταν το τελικό αποτελέσμα, στο 92’ ο Ατρόμητος πέτυχε το γκολ της νίκης. Μετά από χτύπημα κόρνερ του Γιαννούλη, ο Χατζηισαϊας «τσίμπησε» την μπάλα, αλλάζοντας πορεία και ο Αθανασιάδης δεν υπολόγισε σωστά τη μπάλα (έχοντας ευθύνη στο γκολ) και αυτή κατέληξε στο 0-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Καλτσάς, Πασαλίδης – Μάντσον, Γιαννούλης

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Μπέρτος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης,  Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Καλτσάς (73’ Κυριακόπουλος), Τόνσο, Τσιλιανίδης (61’ Τζάαντι), Μανιάς (77’ Δουβίκας)

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Σάκιτς (46’ Ντάουντα), Βασιλακάκης, Ουάρντα (93' Καρασαλίδης), Ντιγκινί (58’ Μπρούνο)

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.