Πήρε το «θρίλερ» στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός

Euroleague 02/03/2018

Σε ένα από τα συγκλονιστικότερα ντέρμπι ο Ολυμπιακός επικράτησε με 87-85 στην παράταση του Παναθηναϊκού και πλέον πρέπει να «αυτοκτονήσει» για να χάσει το πλεονέκτημα έδρας στα play off της Euroleague, αντίθετα οι «Πράσινοι» έχουν πλέον πολύ δύσκολο έργο για την 4η θέση.

Οι «ερυθρόλευκοι» με την νίκη αυτή ανέβηκαν στο 17-7 και πλέον όχι μόνο έιναι φαβορί για τετράδα αλλά και για την 2η θέση ειδικά αν η Φενέρ χάσει από το εν εξελίξει ματς στη Μαδρίτη. Από την άλλη η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ (14-10) έχει ένα «βουνό» να ανέβει για να τερματίσει σε μία από τις 4 πρώτες θέσεις.

Κορυφαίος για τυς φιλοξενούμενους ο... ξεχασμένος Μπράιαν Ρόμπερτς με 18 πόντους (4/4 τριπ.), ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι αρχηγοί Βασίλης Σπανούλης και Γιώργος Πρίντεζης που πέτυχαν από 15 πόντους, ενώ θετικό ντεμπούτο έκανε ο Μπόμπι Μπράουν. Στην αντίπερα όχθη το καταπληκτικό ματς των Νικ Καλάθη (23 π., 10 ασ.) και Τζέιμς Γκιστ (21 π.) δεν έφτασε στους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός πήγε καλά διαβασμένος στο ΟΑΚΑ και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη! Ήταν το αφεντικό του ματς για 35 λεπτά έχοντας σταθερά προβάδισμα 10 ή περισσοτέρων πόντων (57-67) και τίποτα δεν έδειχνε ότι θα μπορούσε να γυρίσει. Κι όμως! Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε από την άμυνά του η οποία ήταν εξαιρετική στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς με αποτέλεσμα να πάρει και προβάδισμα με 71-70 έχοντας πραγματοποιήσει ένα επιμέρους 14-3 σε αυτό το διάστημα. Το παιχνίδι έγινε... ροντέο στο τελευταίο λεπτό, με τον Σπανούλη να έχει 1/2 βολές στα 55' για το 71-71. Στις τελευταίες επιθέσεις δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα να πάει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο και ο Ολυμπιακός να φύγει με τη μεγάλη νίκη.

Για τον Παναθηναϊκό ο Καλάθης ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο τελειώνοντας το ματς με 23 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Τζέιμς Γκιστ που αποβλήθηκε από το ματς με 5 φάουλ στο ξεκίνημα της παράτασης ήταν η «σταθερή αξία» με 21 πόντους (8/9 σουτ) και 6 ριμπάουντ.

Η εκατέρωθεν αστοχία και τα πολλά φάουλ ήταν το κυρίαρχο στοιχείο στο ξεκίνημα του αγώνα! Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός είχε 0/6 σουτ εντός παιδιάς για τεσσερισήμισι λεπτά πριν βρει στόχο ο Γκιστ έξω από τα 6.75 μέτρα. Ουσιαστικά ήταν το σουτ που έδωσε επιθετική πνοή στους «πράσινους» την ώρα που και ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα, έχοντας ξεκινήσει το ματς με 1/6 σουτ.

Αντίθετα το δεύτερο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου ήταν σαφώς καλύτερο ποιοτικά, με τις δύο ομάδες να παίζουν συνέχεια με αλλαγές στα σκριν στην άμυνα, αλλά την ευστοχία να είχε πάρει δειλά-δειλά τη θέση της αστοχίας. Ο Γκιστ ήταν ο μεγάλος «πονοκέφαλος» του Σφαιρόπουλου, έχοντας πετύχει 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2 ριμπάουντ. Μάλιστα ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί δύο φορές με τρεις πόντους μέχρι το τέλος του α' δεκαλέπτου (18-16).

Βέβαια το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν τελείως διαφορετικό, με τον Ολυμπιακό να αποτελεί τον κυρίαρχο του παιχνιδιού! Με άμυνα που... τσάκιζε κόκαλα και τον Μπράιαν Ρόμπερτς να αποτελεί τον παίκτη-κλειδί έχοντας 3/3 τρίποντα, μπόρεσε να πάρει ολοκληρωτικά τα ηνία του αγώνα και με ένα επιμέρους 16-3 να μετατρέψει το -3 (23-20 στο 12') σε... +10 (26-36)!

Ουσιαστικά ήταν και το σημείο που ο Παναθηναϊκός είχε πάθει μπλακ-άουτ και στις δύο πλευρές του παρκέ αφού δεν μπόρεσε να πάρει σκορ από τους περιφερειακούς. Τζέιμς (0/3 σουτ), Λοτζέσκι (0/3 σουτ), Ρίβερς (0/3 σουτ) ήταν πολύ άστοχοι με αποτέλεσμα να αποδυναμωθεί η... δύναμη πυρός της ομάδας. Αντίθετα, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους, ήταν εύστοχοι (11/19 δίποντα, 5/10 τρίποντα), έλεγξαν τα ριμπάουντ (20-11) την ώρα που ο Παναθηναϊκός σούταρε με 44% στα δίποντα (8/18), 28% στα τρίποντα (4/14) και 46% στις βολές (6/13)! Σε αυτό το διάστημα εξαιρετική δουλειά έκανε ο Παπαπέτρου στην άμυνα πάνω τον Ρίβερς, ενώ σημαντικές βοήθειες πρόσφερε και ο Τιλί δίνοντας ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους 13 πόντους (30-43) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (34-43).

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-43, 50-62, 71-71 (κ.α.), 85-87

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 9 (3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Πέιν 5, Παππάς 1, Γκιστ 21 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 3 (0/1 δίποντο, 1/4 τρίποντα), Καλάθης 23 (7/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αντετοκούνμπο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 9, Μπράουν 5, Παπαπέτρου 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 15 (4/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Μιλουτίνοβ 4, Στρέλνιεκς 4, Τιλί 2 (5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 15 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (6 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Ουίλτζερ