Με σβηστές τις μηχανές ο Ατρόμητος

Ατρόμητος 03/03/2018

Ο Ατρόμητος επικράτησε άνετα με 1-0 της Ξάνθης στο Περιστέρι, για την 24η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε ο Ντάουντα και ουσιαστικά εξασφάλισε το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Έκανε το καθήκον του και πλέον κοιτάζει το επόμενο παιχνίδι εκτός έδρας κόντρα στον Πανιώνιο.

Η πρώτη φάση άνηκε στην Ξάνθη και στο 11ο λεπτό ο Τρίαδης έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως ο Γιαννιώτης μπλόκαρε την μπάλα.

Ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, ο Κιβρακίδης σέντραρε από τα δεξιά και ο Ντάουντα στην «καρδιά της άμυνας» της Ξάνθης, ανενόχλητος πήρε την κεφαλια, νίκησε τον Ζίφκοβιτς και έκανε το 1-0.

Στο 23ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Γέντρισεκ απέναντι από τον Γιαννιώτη «έσπασε» στον Μπρίτο, ο οποίος σε κενό τέρμα, έστειλε την μπάλα άουτ!

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, με τον Ατρόμητο να κρατάει άνετα το υπέρ του προβάδισμα (1-0) μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 61ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες, ο Καρασαλίδης αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε με κεφαλιά, την μπάλα άουτ.

Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος απλά κρατούσε το υπέρ του σκορ και κέρδιζε χρόνο.

Στο 85' ο Μπρούνο έχασε μεγάλη ευκαιρία, με κοντινή προβολή που έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 90' η Ξάνθη απείλησε και σε εκτέλεση φάουλ του Μεχία, ο Λουσέρο βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι αλλά έκανε κακό τελείωμα και έστειλε την μπάλα παράλληλα με την εστία.

Kίτρινες: Ντάουντα – Ντε Λούκας, Λισγάρας

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Χατζηϊσαΐας, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Κιβρακίδης,Μπουσουλάτζιτς, Ούμπιδες (90' Κυριακίδης), Σάκιτς, Βασιλακάκης (46’ Μάντσον), Ουάρντα, Ντάουντα (71’ Μπρούνο)

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Σβάρνας, Λισγάρας, Φλίσκας, Σιλά, Μεχία, Καμαρά (46’ Ντε Λούκας), Μπρίτο, Τριάδης (70’ Λουσέρο), Φασίδης (54’ Κίκε), Γέντρισεκ

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.