Έκανε το καθήκον του ο Ολυμπιακός

ΟΣΦΠ μπάσκετ 09/03/2018

Η Μπάμπεργκ τον δυσκόλεψε ξανά, όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 87-79 στο ΣΕΦ και παρέμεινε στην δεύτερη θέση παρέα με τη Φενέρ, με ην οποία υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Για την 25η αγωνιστική της Euroleague οι «ευθρόλευκοι» φιλοξένησαν τον... κακό τους δαίμονα από τη Βαμβέργη, δυσκολέυτηκαν ξανά, όμως με όπλο τους το επιθεετικό ριμπάουντ που κυριάρχησαν απόλυτα κατάφεραν να πανηγυρίσουν και να παραμείνουν το φαβορί για την δεύτερη θέση, ανεβαίνοτας στο 18-7.

Η τετράδα Σπανούλης, Μιλουτινοφ, Πρίντεζης και Μακ Λίν έκαναν την διαφορά για τους γηπεδούχους. Ο αρχηγός πέτυχε 17 πόντους με 8 ασίστ, ενώ οι υπόλοιποι τρεις πρόσθεσαν από 16. Για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι ο Ντορέλ Ράιτ ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους, ενώ 16 πέτυχε ο Λο.

Δυναμικά μπήκαν στο παρκέ οι «ερυθρόλευκοι» και προηγήθηκαν γρήγορα με 10-3 έχοντας ως σημείο αναφοράς τις συνεργασίες Σπανούλη (3ασ.)-Μιλουτίνοφ (6π.). Με επτά σερί πόντους του Χίκμαν, η Μπάμπεργκ πλησίασε σε 12-10, αλλά ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όπως το ξεκίνημα: έσφιξε την άμυνα, βρήκε σκορ και διαμορφώθηκε στο 27-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, πάντως, άνηκε στους Γερμανούς. Ο Λο αποδείχθηκε κομβικός, αφού ισοφάρισε αρχικά σε 29-29 με δύο τρίποντα για την ομάδα του. Ακόμη κι όταν τα δύο σουτ του Τιλί άνοιξαν τη διαφορά για τους Πειραιώτες (38-31), η Μπάμπεργκ είχε αντίδραση. Ο Λο «μίλησε» ξανά, το σερί 0-9 διαμόρφωσε γερμανικό προβάδισμα (38-40), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 42-42.

Αποφασισμένοι μπήκαν οι Πειραιώτες στο δέυτερο μέρος. Ο Μιλουτίνοφ επέβαλε ξανά την κυριαρχία του στις ρακέτες για το 53-47, ενώ η «ερυθρόλευκη» άμυνα ήταν εξαιρετική. Με προσωπικές προσπάθειες, ο Πρίντεζης διαμόρφωσε εκ νέου διψήφια διαφορά (62-49, στο 27') για τον Ολυμπιακό. Ο Ράιτ έδωσε λύσεις με μακρινά σουτ και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Μπάμπεργκ να μειώνει στο -8 (69-61).

Οι δυο ομάδες... αντάλλαζαν χτυπήματα στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου (73-67, στο 33'), αλλά οι «ευρθρόλευκοι» είχαν τον τρόπο να διατηρούνται σε απόσταση ασφαλείας. Ο ΜακΛιν ήταν ο παίκτης που είχε τις απαντήσεις σε κάθε καλάθι της Μπάμπεργκ (84-74, στο 37') και τελικά η επικράτηση των γηπεδούχων ήρθε με σκορ 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-42, 69-61, 87-79

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 16 (3/5 δίποντα, 10/12 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπράουν (0/3 σουτ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 17 (5/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 16 (5/5 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Τιλί 6 (2), Πρίντεζης 16 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Παπανικολάου 8 (5 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 5 (1).

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μπάνκι): Χάκετ 6 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Χίκμαν 14 (1), Ράιτ 23 (2/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ζήσης 2, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Μίτροβιτς, Λο 16 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Ολίντε 2, Ρούμπιτ 6 (5 ριμπάουντ), Ραντόσεβιτς 10.