Συνεχίζει αήττητος, «ξέσπασε» στον Πανιώνιο

ΠΑΟ μπασκετ 11/03/2018

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε στο 18-0 στο πρωτάθλημα, δίχως ιδιαίτερη δυσκολία καθώς επικράτησε του Πανιωνίου με 97-53 στο κλειστό του ΟΑΚΑ για την 18η αγωνιστική της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Ζακ Όγκαστ ο οποίος βρέθηκε κοντά στο double double (15 πόντοι-9 ριμπάουντ), με τους Μάρκους Ντένμον και Κέι Σι Ρίβερς να τον ακολουθούν έχοντας από 12 πόντους.

Γρήγορος ρυθμός από το «τριφύλλι» στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να βρίσκονται εύκολα στο 12-6. Ο Πανιώνιος ωστόσο προσπάθησε και κατάφερε να βρεθεί κοντά στο σκορ για το 18-14. Οι «πράσινοι» ήταν αρκετά άστοχοι από τη περιφέρεια (2/8 τρίποντα) ωστόσο με διορθώσεις στην άμυνά τους και με έλεγχο του παιχνιδιού στην επίθεση, τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 22-21.

Ο Πανιώνιος κατάφερε να φτάσει στο 22-23 παίρνωντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αυτό φάνηκε πως αφύπνισε τον Παναθηναϊκό ο οποίος  ανέκτησε γρήγορα τα ηνία του αγώνα, για το 32-25 στα μισά της περιόδου. Οι «πράσινοι» συνέχισαν τον φρενήρη ρυθμό τους και εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη των φιλοξενούμενων, και έτσι, η διαφορά έφτασε στο 47-28, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός σημείωσε 25 πόντους έχοντας δεχθεί μόλις 7 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το ίδιο σκηνικό εξελίχθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει το παιχνίδι και τον Πανιώνιο να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά. Ο Μάρκους Ντένμον ανησύχησε τον Τσάβι Πασκουάλ μετά τον τραυματισμό του Αμερικανού στον αριστερό του ώμο, με τον Καταλανό προπονητή να βάζει στο παρκέ τον Γιώργο Καλαϊτζάκη. Ο τραυματισμός του Ντένμον ωστόσο αποδείχθηκε επιπόλαιος και έτσι ο γκαρντ των «πρασίνων» επέστρεψε στο παρκέ. Η διαφορά στο σκορ παρέμενε σταθερά σε διψήφιο αριθμό για το «τριφύλλι» με το σκορ να φτάνει ακόμη και στο +25 (60-35) με το σκορ του δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 67-46.

Τυπική διαδικασία το τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς ο νικητής του παιχνιδιού είχε κριθεί από το πρώτο μέρος αυτό όμως δεν σταμάτησε τον φρενήρη ρυθμό του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι προσέφεραν σκορ και... θέαμα στους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τον Πανιώνιο να είχε παραδώσει τα όπλα και έτσι απλά και γρήγορα, η διαφορά έφτασε στο +40 (90-50)! Ο Παναθηναικός πήρε ακόμη μια εύκολη νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League, με το τελικό σκορ να είναι 97-53.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-28, 67-46, 97-53.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντένμον 12 (2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Όγκαστ 15 (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλάθης 11 (6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (7 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 12 (2), Γκιστ 3 (1), Βουγιούκας 8, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 7 (2), Γκάμπριελ 6 (2), Μήτογλου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπρέιζελτον 17 (1), Σακελλαρίου 17 (2), Κράβιτς 7 (3/10 δίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Νταλό (0/6 σουτ), Τσούπκοβιτς 3 (1), Δίπλαρος 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Κουακομένσα 3 (1), Σαρικόπουλος 8 (6 ριμπάουντ), Ραλλάτος.